Μπάμπεργκ - Μάλαγα 93-88

Γιώργος Κούβαρης
Σε ένα παιχνίδι όπου δεν υπήρχε καμία σκοπιμότητα, η Μπάμπεργκ παραλίγο να... αυτοκτονήσει ωστόσο κατάφερε να νικήσει την Μάλαγα με 93-88 χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Ρίκι Χίκμαν.

Το τελικό σκορ στην «Brose Arena» δεν αντιπροσωπεύει στο 100% την εικόνα των δύο ομάδων στο παρκέ. Η Μπάμπεργκ ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, κρατούσε διαφορά μεγαλύτερη των 10 πόντων, αλλά στο τέλος λίγο έλειψε να έρθουν τα πάνω-κάτω.

Η Μάλαγα με αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο κατάφερε να «ψαλιδίσει» την διαφορά αλλά όχι και να ολοκληρώσει την μεγάλη ανατροπή.

Μάλιστα είχε και την τύχη στα χέρια της στην τελευταία της επίθεση με 3,3'' να απομένουν για το τέλος και το σκορ στο 91-88, αλλά η μπάλα γλίστρησε από τα χέρια του και η Μπάμπεργκ έφτασε στην 11η νίκη της μετά από την 28η αγωνιστική.

Με αυτήν την ήττα η Μάλαγα αποκλείστηκε και μαθηματικά, ενώ... αποκλεισμένη ήταν ήδη η Μπάμπεργκ. Βέβαια υπήρχε το ακραίο σενάριο για τους Ισπανούς με 3/3 νίκες δικές της και 0/3 της Μπασκόνια, αλλά κάτι τέτοιο ήταν κάτι παραπάνω από απίθανο να συμβεί.

Άλλωστε η γερμανική ομάδα είχε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ (28-19 στο δεκάλεπτο) έχοντας στείλει την διαφορά στο ημίχρονο στους 13 πόντους (55-42). Μάλιστα έφτασε και στο +14 (60-46) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ενώ μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου κυμαίνονταν κοντά στους 10 πόντους.

Η Ουνικάχα κατάφερε να επιστρέψει στο ματς στην τελευταία περίοδο και να μειώσει σε 87-86 στα 32'' πριν από το τέλος. Όμως το τρίποντο του Ντορέλ Ράιτ στα 13'' για το 90-86 «έκοψε» τελείως τα... πόδια των φιλοξενούμενων.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπάμπεργκ είχε εξαιρετικά ποσοστά σε δίποντα (68% με 19/28) και τρίποντα (44,4% με 12/27) ενώ μοίρασε και 21 ασίστ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ρίκι Χίκμαν πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση έχοντας 28 πόντους με 3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 13/15 βολές, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 κερδισμένα φάουλ και 2 λάθη σε μόλις 22 λεπτά συμμετοχής.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Άνταμ Βαζίνσκι μπορεί να έμεινε σχεδόν 19 λεπτά, αλλά σε αυτό το διάστημα δεν έκανε τίποτε το ιδιαίτερο. Έμεινε στους 5 πόντους με 1/4 σουτ και 1 λάθος ενώ έκανε και το... τραγικό λάθος στα τελευταία 3,3'' με το σκορ στο 91-88.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Ντορέλ Ράιτ στα 13'' με τα οποία έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στην Μπάμπεργκ (90-86).

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Πολλές ήταν οι βοήθειες του Λεόν Ραντόσεβιτς με 10 πόντους έχοντας 4/7 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 1 τάπα και 1 λάθος.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό alley oop κάρφωμα του Τζέιμς Όγκουστιν στην τελευταία περίοδο ύστερα από την εξαιρετική ασίστ... ακριβείας του Νεμάνια Νέντοβιτς.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπάμπεργκ τα 13 λιγότερα ριμπάουντ (21 έναντι 34) ενώ η Μάλαγα τα 20 άστοχα τρίποντα (13/33) και το 68% στις βολές (13/19).

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 55-42, 77-68, 93-88