Χίμκι - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 73-90

Η ΤΣΣΚΑ (23-5) δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Χίμκι (18-12) και πέρασε σαν... σίφουνας από την έδρα της (73-90), για την 28η αγωνιστική της Euroleague. Πέντε παίκτες διψήφιοι για την ομάδα του Ιτούδη.

Νίκη γοήτρου πέτυχε η ΤΣΣΚΑ μέσα στην έδρα της Χίμκι, καθώς επικράτησε με 90-73, για την 29η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα έψαχνε τη νίκη για το καλύτερο πλασάρισμα στην κατάταξη, αλλά εκείνη του Ιτούδη ήταν καταιγιστική και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι και το +20 (31-51, 18'), οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στους 7 πόντους (55-62, 27'), αλλά δεν άντεξαν στην πίεση της «αρκούδας».

Πέντε παίκτες διψήφιοι για την ΤΣΣΚΑ (Ντε Κολό, Χάντερ, Βέστερμαν, Ροντρίγκεθ και Χίγκινς).

Αλεξέι Σβεντ (20π., 8ασ.) και Ίγκορ Βίαλτσεφ (13π.) πάλεψαν για την Χίμκι.

Η Χίμκι στην έναρξη του ματς βρέθηκε μπροστά (10-7, 4'), αλλά δεν άντεξε για πολύ. Η ΤΣΣΚΑ άρχισε να ανεβάζει στροφές κι έκανε σερί 14-0 (από 17-20, 9' σε 17-34, 12'). Λίγο αργότερα, έφτασε και στο +20 (31-51, 18'), με τους Ντε Κολό, Βέστερμαν και Χάντερ να ηγούνται. Στο ημίχρονο, οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 37-53 (20').

Στην τρίτη περίοδο, η Χίμκι «ροκάνισε» την διαφορά κι εκμεταλλευόμενη τα λάθη (7) των φιλοξενούμενων, έφτασε και στο -7 (55-62, 27'), με την ΤΣΣΚΑ να πηγαίνει πάλι σε διψήφια διαφορά (58-68, 30'). Η ομάδα του Ιτούδη έφτασε και πάλι στο +17 (64-81, 34'), με αποτέλεσμα να πανηγυρίσει το «διπλό» στην Χίμκι (73-90).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ μοίρασε 27 ασίστ κι έδωσε 28 ριμπάουντ, ενώ είχε 44% στο τρίποντο. Επίσης, 27 πόντοι της προήλθαν από τα 16 λάθη της Χίμκι.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντε Κολό είχε 17 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο Χάντερ μέτρησε 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο Βέστερμαν είχε 14 πόντους με 4/5 τρίποντα.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Ροντρίγκεθ είχε 12 πόντους και 8 ασίστ και ο Χίγκινς 11 πόντους και 5 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γκιλ δεν ήταν σε καλή βραδιά. Σε 27:36 ίχε 1/3 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ροντρίγκεθ με τρίποντο στο 31' πήγε στο +12 (59-71), για να βάλει λίγο αργότερα ακόμα ένα για το 64-76 (35'), με τον Κουρμπάνοφ να ακολουθεί και να ευστοχεί επίσης πίσω από τα 6.75 (64-79, 36').

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Χίμκι την ήττα και η ΤΣΣΚΑ τίποτα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Ραντ μπροστά σε Βίαλτσεφ και Τοντόροβιτς!

Τα δεκάλεπτα: 17-29, 37-53, 58-68, 73-90.