Χίμκι - Αρμάνι Μιλάνο 77-86

Η Αρμάνι Μιλάνο (9-16) πέρασε από την έδρα της Χίμκι (14-11) με 86-77 κι έκανε... δώρο στον Παναθηναϊκό, που κυνηγά την άνοδο στην βαθμολογία και το πλεονέκτημα έδρας. Κορυφαίος ο Γκάουντλοκ με 26 πόντους.

Απίστευτο ματς στην Μόσχα, με την Αρμάνι να φεύγει νικήτρια από την έδρα της Χίμκι (77-86), για την 25η αγωνιστική της Euroleague και να κάνει «δώρο» στον Παναθηναϊκό, ενόψει συνέχειας στη διοργάνωση.

Αμφότερες οι ομάδες έπαιξαν καλό και γρήγορο μπάσκετ, με τους Ιταλούς να φτάνουν και στο +12 (20-32, 11'), τους Ρώσους να επιστρέφουν και όλα να κρίνονται στην τέταρτη περίοδο, όπου και κυριάρχησαν οι φιλοξενούμενοι.

Κορυφαίος ο Γκάουντλοκ με 26 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Από την άλλη, ο Σβεντ, που πήρε το βραβείο του MVP Φεβρουαρίου και έκανε ρεκόρ σε εύστοχα τρίποντα (79), έφτασε μεν τους 24 πόντους κι έδωσε 6 ασίστ, αλλά ήταν μοιραίος στο τέλος για την ομάδα του.

Θελκτικό μπάσκετ παίχτηκε στην αρχή του αγώνα, με τις ομάδες να παίζουν γρήγορα και να τελειώνουν εύκολα φάσεις. Το ματς ήταν στα ίσια μέχρι τα τέσσερα πρώτα λεπτά (11-11), για να αυξήσουν οι Ιταλοί σταδιακά την διαφορά και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 20-30. Η ομάδα του Μπαρτζώκα κυνηγούσε στο σκορ και πέρασε μπροστά μετά από επιμέρους 17-6 (37-36, 16'). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, έφτασαν ξανά στο +10 στο ημίχρονο (20-30).

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, η Χίμκι πήρε τα πάνω της και με τον Σβεντ να παίρνει τα «ηνία», πέρασε ξανά μπροστά (55-54, 24') κι έμεινε στο +1 στο 30' (62-61).

Όλα θα κρίνονταν στο τέλος. Η Χίμκι δεν μπόρεσε να πάρει κάποια διαφορά και η Αρμάνι... ξεκόλλησε με σερί 7-0 (από 68-69 σε 68-76) και με ένα νέο 6-0 στο τέλος, έφτασε στη νίκη (77-86).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Αρμάνι είχε 62.2% στα δίποντα, 42.1% στα τρίποντα και πήρε 38 ριμπάουντ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γκάουντλοκ ήταν εκπληκτικός! Σε 34:41 μέτρησε 26 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Ο Τζέρελς είχε 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 23:50.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Κουζμίνσκας είχε 15 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 30:16, ενώ ο Γκουντάιτις μέτρησε 8 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 τάπες σε 22:02.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ρόμπινσον δεν ήταν σε καλή βραδιά, καθώς είχε 1/4 δίποντα και 0/3 βολές σε 12:09.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 75-78 κι ενώ η Χίμκι πλησίαζε ξανά, ο Σβεντ πήρε λάθος απόφαση, αφού αντί να πασάρει σε κάποιον συμπαίκτη του, προτίμησε να πάει μόνος προς το καλάθι και να σουτάρει από μακριά αστοχώντας. Στη συνέχεια κι ενώ ο Γκιλ έκανε το 77-80, ο ηγέτης της Χίμκι έχασε την μπάλα από τον Γκουντάιτις, έδωσε στον Γκάουντλοκ, ο οποίος πήρε το φάουλ από τον Γκιλκι έκανε το 77-84 με 2/2 βολές.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Χίμκι την ήττα στην έδρα της και η Αρμάνιτα περισσότερα λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Γκιλ και αυτό του Τόμας!

Τα Δεκάλεπτα: 20-30, 39-49, 62-61, 77-86.