Μπάμπεργκ - Ερυθρός Αστέρας 86-62

Η Μπάμπεργκ... σκόρπισε τον Ερυθρό Αστέρα με 86-62, φτάνοντας στο 9-14 σε ένα ματς που σούταρε με 60% (14/23) στα τρίποντα. Κορυφαίος ο Ράιτ με 21 πόντους

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στη Euroleague η Μπάμπεργκ. Η ομάδα του Καντζούρη έκανε ότι ήθελε (86-62) τον Ερυθρού Αστέρα και έφτασε στο 9-14. Από την άλλοι οι Σέρβοι έπεσαν και αυτοί στο 9-14.

Για τους νικητές ο Ράιτ ήταν κορυφαίος με 21 πόντους και 9 ασίστ, ενώ ο Μούσλι έκανε double double με 13 πόντους και 13 ριμπάουντ. Από την πλευρά των ηττημένων ο Λεσόρτ είχε 12 πόντους. Σημαντικό ρόλο έπαιξε το ποσοστό της ομάδας του Καντζούρη στα τρίποντα (14/23, 60%)

Το ματς

O Eρυθρός Αστέρας μπήκε φουριόζος στο ματς και προηγήθηκε με 0-7 χάρη στον Λεσόρτ, αιφνιδιάζοντας την Μπάμπεργκ. Οι Γερμανοί αντέδρασαν γρήγορα και με το τρίποντο του Χίκμαν έφεραν το ματς στον πόντο (8-9, 4'). Ο Ένις διαμόρφωσε το σκορ της πρώτης περιόδου και έγραψε το 21-23.

Η ομάδα του Ζήση ανέβασε στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα 5 πόντων με τον Άλεξιτς να σημειώνει το 28-23 στο 12'. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το υπέρ τους σκορ και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 10 (46-36) στο ημίχρονο. Οι Γερμανοί ήταν εντυπωσιακοί πίσω από την γραμμή του τριπόντου, καθώς σούταραν με 70% (7/10).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Μπάμπεργκ συνέχισε να κάνει κουμάντο στο ματς και με τον Ράιτ έγραψε το 55-42. Ο Χίκμαν πήγε την διαφορά στην ανώτερη τιμή της (60-42) στο 26', βάζοντας πολύ δύσκολα στους Σέρβους. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν για 24 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, αφού ο Ράιτ έγραψε το 69-45.

Η ομάδα του Καντζούρη δεν είχε πρόβλημα να διαχειριστεί το ματς στη συνέχεια και να φτάσει στην 9η νίκη της στη διοργάνωση, με το τελικό 86-62 να τα λέει όλα για την εικόνα ενός αγώνα στον οποίο υπερίσχυσε απόλυτα η Μπάμπεργκ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπάμπεργκ σούταρε με 14/23 (60%) τρίποντα, μάζεψε παραπάνω ριμπάουντ από την αντίπαλο της (38 έναντι 25) και μοίρασε πιο πολλές ασίστ (20 αντί 9).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ράιτ ήταν ο MVP του ματς, αφού είχε 21 πόντους (2/4 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/2 βολές), 9 ριμπαουντ, 4 ασίστ και 29 στην αξιολόγηση.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μούσλι ήταν καθοριστικός, αφού έκανε double double με 13 πόντους και 13 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπιέλιτσα ήταν άστοχος με 1/6 σουτ, μένοντας στους 3 πόντους.

ΣΗΜΕΙΟ  ΚΛΕΙΔΙ: Οι Γερμανοί έφυγαν για 24 στο τρίτο δεκάλεπτο (69-45) και κλείδωσαν το ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπάμπεργκ τίποτα, ενώ οι Σέρβοι τα ποσοστά στα δίποντα (14/34, 41%) και τα τρίποντα (6/26, 23%), αλλά και τις μόλις 9 ασίστ.

Τα Δεκάλεπτα: 21-23, 46-36, 69-45, 86-62