ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Μπάμπεργκ 81-72

Κάτια Πετροπούλου
Η Μπάμπεργκ (7-13) άντεξε μόνο για ένα 20λεπτο στην πίεση της ΤΣΣΚΑ Μόσχας (16-4), η οποία στο τέλος πανηγύρισε μια άνετη νίκη (81-72). Κορυφαίος ο Ντε Κολό (20π.), άχαστος ο Ζήσης (9π.).

Στην κορυφή της βαθμολογίας συνεχίζει να φιγουράρει η ΤΣΣΚΑ Μόσχας (16-4), η οποία επικράτησε της Μπάμπεργκ με 81-72, για την 20η αγωνιστική της Euroleague.

Η γερμανική ομάδα απείλησε τους γηπεδούχους για ένα 20λεπτο και στην συνέχεια αφέθηκε στις... ορέξεις τους, με αποτέλεσμα να πέσει στο 7-13.

Κορυφαίος ο Ντε Κολό (20β.), ακολούθησαν Ροντρίγκεθ (13π.) και Χίγκινς (12π.).

Από την άλλη, ο Ράιτ είχε 11 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από 10 πόντους είχαν οι Λο, Ρούμπιτ και Ραντόσεβιτς.

Ο Ζήσης ήταν άχαστος με 9 πόντους (3/3δ., 1/1τρ.), ενώ έδωσε 2 ασίστ και έκανε 1 λάθος, σε 14:53.

Η Μπάμπεργκ προηγήθηκε στην αρχή του ματς (0-5, 2'), αλλά με ένα μικρό σερί (από 5-9, 4' σε 12-9, 6'), η ΤΣΣΚΑ πέρασε μπροστά, για να μείνει πίσω για ένα πόντο στο 10' (18-19). Στην συνέχεια, όμως, η «αρκούδα» ξέφυγε και έφτασε στο +11 (34-23, 16'), με τον Χίκμαν να στέλνει τις ομάδες στα αποδυτήρια με το 39-30 (20'). Οι Ρώσοι είχαν 12/14 βολές στη δεύτερη περίοδο, με τους Γερμανούς να υπερτερούν σε ριμπάουντ (12-17).

Στην τρίτη περίοδο, η ΤΣΣΚΑ βρισκόταν μπροστά κι έφτασε ξανά στο +12 (52-40, 27'), με τον Χίγκινς να διαμορφώνει το 55-46 (30'). Η εικόνα στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ίδια, με τους γηπεδούχους να φτάνουν ακόμα και στο +18 (68-50, 35') και τον Στάιγκερ να επισφραγίζει το τελικό 81-72 με τρίποντο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ είχε 86.7% στις βολές και λιγότερα λάθη (11-14).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντε Κολό είχε 20 πόντους (13/13β.), 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Ροντρίγκεθ πρόσθεσε 13 πόντους κι έδωσε 6 ασίστ, ενώ ο Χίγκινς μέτρησε 12 πόντους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χάκετ σε 8 λεπτά είχε 0/3 τρίποντα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στη δεύτερη περίοδο, η ΤΣΣΚΑ έτρεξε επιμέρους 14-2, όπου και πήρε τα... ηνία του ματς και δεν έχασε ποτέ ξανά το προβάδισμα στον αγώνα (από 20-21 σε 34-23).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπάμπεργκ την ήττα, η ΤΣΣΚΑ τίποτα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Χάντερ!

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 39-30, 55-46, 81-72.