Χίμκι - Ολυμπιακός 82-54

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Χίμκι (11-8) του Γιώργου Μπαρτζώκα διέλυσε τον Ολυμπιακό (13-6) με 82-54 γνωρίζοντας δεύτερη συντριβή σε ισάριθμους συνεχόμενους εκτός έδρας αγώνες.

Η Χίμκι διέλυσε τον Ολυμπιακό (82-54) παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ απέναντι σε μία ομάδα η οποία έκανε τα πάντα λάθος και στα 40 λεπτά της αναμέτρησης. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κάλυψε μάλιστα και τη διαφορά με την οποία είχε ηττηθεί στο ΣΕΦ (17π.) στην ακραία περίπτωση ισοβαθμίας. Οι «ερυθρόλευκοι» για δεύτερη φορά σε μία εβδομάδα γνώρισαν συντριπτική ήττα και σίγουρα η εικόνα τους προβληματίζει.

Στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν με απίστευτο ενθουσιασμό και σε συνάρτηση με το εξαιρετικό μπάσκετ που έπαιξαν επέβαλλαν πλήρως το ρυθμό τους. Με 6/8 τρίποντα στην πρώτη περίοδο και 18-0 σερί, το σκορ έγινε 28-10 (9').

Ο Ολυμπιακός δεν υπήρχε στο παρκέ. Η άμυνα του ήταν απαράδεκτη, η επίθεσή του ήταν απαράδεκτη, η συγκέντρωσή του ήταν μηδενική και η Χίμκι παίζοντας σύγχρονο μπάσκετ έφτασε στο double score (40-20, 15'). Οι γηπεδούχοι παρά τη χαλάρωσή τους όχι μόνο δεν είδαν τη διαφορά να πέφτει, αλλά να αυξάνεται (47-22, 19').

Το πρώτο δίλεπτο της τρίτης περιόδου ήταν απλά μία έκλαμψη για τους Πειραιώτες αφού στη συνέχεια η κακή εικόνα του επέστρεψε. Η Χίμκι χωρίς πλέον να παίζει με συνέπεια, εκμεταλλευόμενοι ωστόσο την απαράδεκτη άμυνα των αντιπάλων της βρέθηκε στο +27 (59-34, 27').

Ο Ολυμπιακός δεν αντέδρασε ούτε καν στην τελευταία περίοδο με αποτέλεσμα η Χίμκι να φτάσει και στο +32 (72-40, 33'). Στη συνέχεια η αναμέτρηση απέκτησε τυπική διαδικασία αφού ούτε να σώσουν τη διαφορά του πρώτου ματς δε μπορούσαν οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Χίμκι ήταν η μοναδική ομάδα που εμφανίστηκε στο παρκέ, έπαιζε μόνη της αφού ο Ολυμπιακός δεν παρουσιάστηκε.

Οι Ρώσοι είχαν 53% στα δίποντα, 44.8& στα τρίποντα, είχαν 19 ασίστ ενώ οι Πειραιώτες είχαν 35.7% στα δίποντα, 26.2% τρίποντα κι έχασαν κατά κράτος τα ριμπάουντ (38-23).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Αλεξέι Σβεντ σε 26:54 είχε 19 πόντους (4/6δ., 2/9τρ., 5/6β.), 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 4 λάθη.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Όλοι οι παίκτες του Ολυμπιακού πλην του Ουίλτζερ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-5 και στη συνέχεια δέχτηκε σερί 18-0. Έκτοτε έχασε οποιαδήποτε επαφή με το σκορ.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τσαρλς Τζένκινς σε 20' είχε 16 πόντους με σπουδαία άμυνα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Χίμκι τίποτα, ο Ολυμπιακός όλα.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 49-25, 65-38, 82-54