Ρεάλ - Μπασκόνια 75-73 (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Ρεάλ (12-6) νίκησε την Μπασκόνια (8-9) με 75-73 χάρισε καλάθι του Ρούντι Φερνάντεθ 2'' πριν τη λήξη του αγώνα,

Η Ρεάλ λαχτάρησε (61-68, 34'), αλλά με εύστοχο σουτ του Ρούντι Φερνάντεθ 2'' πριν τη λήξη του αγώνα, πήρε τη νίκη επί της Μπασκόνια με 75-73.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησα καλύτερα την αναμέτρηση κι αν δεν ήταν ο Ντόνσιτς η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη (6-12, 8'). Οι Μαδριλένοι με πρωταγωνιστή τον Σλοβένο γκαρντ και πόντους από τους Κοζέρ και Φερνάντεθ προηγήθηκαν με 18-17, ωστόσο οι Βάσκοι είχαν και πάλι τις λύσεις.

Μπομπουά, Σενγκέλια και Βιντόζα σκόραραν με ευκολία στέλνοντας τη διαφορά στο +7 (24-31, 15'). Σε εκείνο το σημείο όμως τα τρίποντα από τα χέρια των Φερνάντεθ και Καμπάτσο άλλαξαν την κατάσταση (32-31, 18').

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες είχαν μετατρέψει το παιχνίδι σε διαγωνισμό τριπόντων με αποτέλεσμα η Μπασκόνια να μένει μπροστά στο σκορ (46-50, 24'). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους και στην άλλη πλευρά ανέλαβε δράση ο Ταβάρες ο οποίος με συνεχόμενα καλάθια έκανε το 53-50 (27').

Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν είχαν την παραμικρή διάθεση να εγκαταλείψουν την προσπάθεια τους και με σπουδαία άμυνα (επέτρεψαν 2 πόντους σε 4') προηγήθηκαν με 61-68 (34'). Το τάιμ άουτ του Λάσο βοήθησε την ομάδα του να ισοφαρίσει σε 73-73 (39'). Στο τελευταίο λεπτό ο Ντόνσιτς αστόχησε, τον μιμήθηκε ο Μπομπούα κι ο Σενγκέλια όχι όμως και ο Ρούντι Φερνάντεθ που με καλάθι 2'' πριν τη λήξη χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ έπαιξε καταπληκτική άμυνα στο τελευταίο πεντάλεπτο στο οποίο δέχτηκε μόλις 6 πόντους. Επίσης στοίχισαν τα 19 λάθη των Βάσκων.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι δύο ψηλοί της Ρεάλ. Ο Τόμπκινς τελείωσε με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα κι ένα λάθος.

Ο Ταβάρες είχε 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα κι ένα λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κέβιν Τζόουνς σε 14:35 είχε 2 πόντους και 3 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Τι άλλο από την τελευταία επίθεση των Μαδριλένων και το καλάθι του Ισπανού φόργουορντ.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Φαμπιάν Κοζέρ βοήθησε πολύ τελειώνοντας με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τις βολές (12/19) κι οι Βάσκοι τα λάθη (19).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Φυσικά το νικητήριο σουτ του Ρούντι Φερνάντεθ.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 34-34, 59-61, 75-73