Ρεάλ Μαδρίτης - Ερυθρός Αστέρας 83-87 (vid)

Ο Ερυθρός Αστέρας (3-7) βρίσκοντας 17 εύστοχα τρίποντα νίκησε στη Μαδρίτη τη Ρεάλ (5-5) με 83-87.

Ο Ερυθρός Αστέρας πέτυχε την έκπληξη της σεζόν μέχρι τώρα στην Euroleague αφού επικράτησε στη Μαδρίτη της Ρεάλ με 83-87. Οι Σέρβοι ευστόχησαν 17 φορές πίσω από τη γραμμή των 6.75. Ο Τέιλορ Ρότσεστι τελείωσε με 18 πόντους και 7 ασίστ ενώ ο Μίλκο Μπιέλτσα πρόσθεσε άλλους 16 με 6 ριμπάουντ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους Μαδριλένους να μην σκοράρουν εύκολα και τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται την κατάσταση με τρίποντο του Μίλκο Μπιέλιτσα (8-11, 5'). Η είσοδος του Λούκα Ντόνσιτς στο παρκέ, άλλαξε τη ροή του παιχνιδιού και χάρη σε αυτόν (12π. στην πρώτη περίοδο) ουσιαστικά η Ρεάλ προσπέρασε (24-19, 10').

Οι ψηλοί των Σέρβων (Μπιέλιτσα, Λεσόρτ, Άντιτς) δημιουργούσαν αρκετά προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων κι έτσι η διαφορά μειώθηκε αισθητά (30-29, 15΄). Ο Τέιλορ Ρότσεστι ανέλαβε δράση και με 7 σερί προσωπικούς πόντους έδωσε το προβάδισμα στον Ερυθρό Αστέρα (32-36, 16') και πήγαν στα αποδυτήρια με τη μέγιστη υπέρ τους διαφορά (39-46).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αποφασισμένες. Οι μεν να αλλάξουν την κατάσταση και οι δε να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα. Οι Σέρβοι τα κατάφεραν καλύτερα και βρέθηκαν ακόμη και στο +11 (41-52, 23'). Σε εκείνο το σημείο λες κι οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο αποφάσισαν να παίξουν άμυνα και χάρη σε αυτήν βρήκαν τρεις σερί αιφνιδιασμούς (47-52, 25'), ωστόσο ο Αστέρας δεν πανικοβλήθηκε και ξαναπήγε τη διαφορά στο +13 με τρίποντο του Πέρο Άντιτς (47-60, 26΄).

Η έναρξη της τελευταίας περιόδου βρήκε τον Ερυθρό Αστέρα να προηγείται με 58-67. Μετά από μόλις τρία λεπτά και 3/3 τρίποντα (Φερνάντεθ δύο, Κάρολ) η διαφορά εξαφανίστηκε (69-70, 3') κι η Ρεάλ επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης. Ο Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς όμως «ξενέρωσε» τους γηπεδούχους με 2/2 τρίποντα (69-76, 35'). Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι Μαδριλένοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και τα κατάφεραν με βολές του Σλοβένου γκαρντ (79-79, 38΄). Στο τέλος οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών, ο Πέρο Άντιτς με σπουδαία άμυνα και εν συνεχεία με τρίποντο σφράγισε τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι Σέρβοι είχαν 17/40 τρίποντα, έδωσαν 22 ασίστ και κυρίως έμειναν ψύχραιμοι όταν η Ρεάλ επέστρεψε από το -11 και διεκδίκησε τη νίκη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τέιλορ Ρότσεστι 25:21 είχε 18 πόντους (4/6δ., 3/8τρ, 1/1β.), 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ κι ένα φάουλ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Φακούντο Καμπάτσο σε 20 είχε 5 πόντους με 2/7 σουτ και πολλές κακές άμυνες.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 83-82 ο Πέρο Άντιτς κέρδισε κατά κράτος στην άμυνα τον Λούκα Ντόνσιτς και στη συνέχεια ευστόχησε σε τρίποντο για το 83-87.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Άντιτς τελείωσε με 11 πόντους και ο Μπιέλιτσα με 16.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ρεάλ τα πάντα όλα. Κακή ήττα για αυτή. Ο Ερυθρός Αστέρας τίποτα φυσικά.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρίποντο του Πέρο Άντιτς το οποίο «κλείδωσε» τη νίκη της ομάδας σου.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 39-46, 58-67, 83-87