Μπασκόνια - Ρεάλ 105-75 (vid)

Η Μπασκόνια επικράτησε της Ρεάλ με το επιβλητικό 105-75 και υποχρέωσε τους Μαδριλένους στην τρίτη σερί ήττα στην Euroleague!

Μετά το αρχικό 4-0 στη regular season, η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε αισίως τις τρεις συνεχόμενες ήττες: Χίμκι (80-86), Μακάμπι (90-83) και Μπασκόνια (105-75) παρέτειναν την κρίση στη «Βασίλισσα» που παρατάχθηκε στη Fernando Buesa Arena με τον Έντι Ταβάρες (10π., 7ριμπ.) όμως έχασε την επαφή με το σκορ από τα πρώτα λεπτά. Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί, σούταραν με εξαιρετικά ποσοστά κι έφτασαν στο +30 έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων!

Ο αγώνας

Η Μπασκόνια πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Ρεάλ Μαδρίτης, προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων (15-5, 2'53") ενώ ο Χουέρτας έκανε το 27-5 στο 6'29" για τους Βάσκους που μέτρησαν 4/4 βολές, 7/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα σε αυτό το διάστημα! Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 36-17 κόντρα στη «Βασίλισσα» που στηρίχτηκε στα ξεσπάσματα του Ντόντσιτς. Ο Ματ Τζάνινγκ σκόραρε για τρεις και ανέβασε τη διαφορά στο +24 (57-33, 16'25") ενώ ο Χουέρτας έκανε το 64-44 του ημιχρόνου, φτάνοντας τους πόντους με 3/3 δίποντα! H Μπασκόνια βρήκε ρυθμό στην επίθεση, ο Μπομπουά σκόραρε για το 83-57 (27'13") και ο Γκρέιντζερ εκτόξευσε τη διαφορά στο +30 (99-69, 35'58")! Εν τέλει η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ επικράτησε με 105-75 κι έστειλε μήνυμα ενόψει της συνέχειας.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπασκόνια σούταρε με εξαιρετικά ποσοστά. Τελείωσε το ματς με 42.9% στα τρίποντα (12/28), 61.5% στα δίποντα (24/39) και 84% στις βολές (21/25). Κατέβασε 40 ριμπάουντ αντί 28 της Ρεάλ, μοίρασε 21 ασίστ κι έκανε μόλις 6 λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μαρτσελίνιο Χουέρτας είχε 13 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ ενώ ο Ροντρίγκ Μπομπουά ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 15 πόντους.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Γιάνις Τίμα μέτρησε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Τζέισον Γκρέιντζερ είχε 12 πόντους και 5 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή βραδιά η Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Τσέισον Ραντλ είχε 0/5 σουτ εντός πεδιάς σε 11:52.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το... εξωφρενικό πρώτο δεκάλεπτο της Μπασκόνια.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπασκόνια τίποτα, η Ρεάλ το γεγονός ότι η αντίδραση δεν ήλθε ποτέ.

Τα δεκάλεπτα: 36-17, 64-44, 88-63, 105-75.