Ρεάλ Μαδρίτης - Χίμκι 80-86 (vid)

Η Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε της Ρεάλ με 86-80 στη Μαδρίτη και υποχρέωσε τη «Βασίλισσα» στην πρώτη ήττα της στην Euroleague!

Η Χίμκι πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο WiZink Center απέναντι στην μέχρι πρότινος αήττητη Ρεάλ Μαδρίτης, διατηρώντας το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με τη «Βασίλισσα» και φτάνοντας σε μια σπουδαία νίκη! Για τους γηπεδούχους, ο Άντονι Ράντολφ επέστρεψε στην αγωνιστική δράση έπειτα από τον τραυματισμό του στο ματς με την ΤΣΣΚΑ, ο Λούκα Ντόντσιτς έχασε ένα κρίσιμο τρίποντο στο φινάλε και αντέδρασε... δαγκώνοντας τη φανέλα του ενώ ο Φελίπε Ρέγιες ξεπέρασε τον Γιάννη Μπουρούση στη λίστα των κορυφαίων ριμπάουντερ όλων των εποχών στην ιστορία της Euroleague. Σε ό,τι αφορά τη Χίμκι, ο Αλεξέι Σβεντ μέτρησε 20 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Τζέιμς Άντερσον με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ. Πλέον οι δυο ομάδες έχουν ρεκόρ 4-1 στην κατάταξη.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (15-15) ενώ η Χίμκι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 23-25 έχοντας 10/12 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +12 (28-40) ενώ η είσοδος του Ντόντσιτς άλλαξε τις ισορροπίες. Η Ρεάλ μάζεψε άμεσα τη διαφορά, μείωσε στο 39-45 του ημιχρόνου και πήρε κεφάλι στο σκορ στο 23' (48-47). Παρ' όλα αυτά η Χίμκι αντέδρασε άμεσα και προηγήθηκε με +9 (52-61, 28') ωστόσο ο Καμπάτσο σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 και διαμόρφωσε το 69-68 στο 33'. Ο Σβεντ έδωσε το σύνθημα, οι Ρώσοι έκαναν σερί 10-0 για το 69-78 (36') ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε την ύστατη προσπάθεια να αναστρέψει την κατάσταση, μειώνοντας σε 80-82 με το μεγάλο τρίποντο του Κάρολ! Ο Ντόντσιτς δεν βρήκε στόχο από τα 6.75 και ο Άντερσον σκόραρε από τη γραμμή για το 80-84, με τη Χίμκι να πανηγυρίζει τη σπουδαία νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Χίμκι είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων απέναντι στη Ρεάλ που υπέπεσε σε 19 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Αλεξέι Σβεντ ηγήθηκε της Χίμκι έχοντας 20 πόντους με 3/3 βολές, 4/10 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη και 7 κερδισμένα φάουλ σε 35:32.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Μεγάλη εμφάνιση από τον Τζέιμς Άντερσον (16π., 4 ριμπ., 2 κλ., 4 κερδ. φάουλ).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Άντονι Ράντολφ ήταν σαφώς επηρεασμένος από την αποχή του με 6 πόντους (1/1 βολ., 1/3 δίπ., 1/3 τρίπ.).

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η Χίμκι άντεξε στην πίεση της Ρεάλ ενώ ο Ντόντσιτς αστόχησε σε κρίσιμο τρίποντο στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 39-45, 59-66, 80-86.