Χίμκι – Ερυθρός Αστέρας 85-78

Η Χίμκι κατάφερε να πετύχει την τρίτη νίκη της (85-78) στη Euroleague, αφού ούτε ο Ερυθρός Αστέρας μπόρεσε να σταθεί εμπόδιο στο δρόμο της. Κορυφαίοι οι Άντερσον (24π.) και Σβεντ (18π, 9 ασ.)

Το 3/3 στην Euroleague έκανε η Χίμκι, αφού επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 85-78.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Άντερσον (24 πόντοι) και Σβεντ (18 πόντοι και 9 ασίστ), ενώ για τους Σέρβους πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπιέλιτσα με 15 πόντους, ενώ ο Λεσόρ είχε 14 με 8 ριμπάουντ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Μπαρτζώκα βρέθηκε να χάνει με 8 πόντους, αφού ο Φελντέιν έγραψε το 20-28. Οι γηπεδούχοι πήραν γρήγορα τα ηνία του αγώνα και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στο +9 (64-55).

Ο Τόμας Ρόμπινσον σκόραρε για το 83-74, 1:30 για το τέλος, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να επιστρέψουν μετά από αυτό και πλέον μετρούν 2 ήττες σε 3 αναμετρήσεις.