Άλμπα-Μπάγερν 65-82: Ζήτημα ανωτερότητας

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Μπάγερν Μονάχου (9-13) έκανε περίπατο στο Βερολίνο απέναντι στην Άλμπα (5-17), επικρατώντας με 65-82 και δίχως να απειληθεί από τους γηπεδούχους.

Η Μπάγερν Μονάχου πέρασε εύκολα από το Βερολίνο, επικρατώντας της Άλμπα με 65-82 και έχοντας τον έλεγχο μετά το πρώτο δεκάλεπτο, φτάνοντας στην άνετη νίκη.

Το ματς

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (19-19), εκεί όπου η Μπάγερν στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες του Κάρσεν Έντουαρντς (8π.) απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου που επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ, έχοντας 0/5 τρίποντα. Πάντως οι Βαυαροί έκαναν επιμέρους σκορ 11-24 στη δεύτερη περίοδο και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 30-43, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με τον Ντάνκο Μπράνκοβιτς (14π., 7ριμπ.).

Η Άλμπα προσπάθησε να αντιδράσει ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα με τον Μάρτιν Χέρμανσον (51-60, 28') όμως οι Γκιφάι και Σιλβέν Φρανσίσκο ευστόχησαν σε back-to-back τρίποντα για το 51-66. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκανε σωστή διαχείριση ως το φινάλε και έφτασε στη νίκη με 65-82, δίχως να απειληθεί σε κανένα σημείο του αγώνα από τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 30-43, 51-66, 65-82.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην αντίδραση της Μπάγερν όταν η Άλμπα μείωσε σε 51-60 στο 28', σημειώνοντας δυο συνεχόμενα τρίποντα με τους Γκιφάι και Φρανσίσκο, ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Ντάνκο Μπράνκοβιτς τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους (7/9 δίπ.), 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ σε 17:19.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Προσίντα των 8.9 πόντων μ.ό. είχε 0/1 δίποντο και 0/1 τρίποντο σε 12:18./

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Φρανσίσκο πρόσθεσε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ ενώ ο Έντουαρντς πρόσθεσε 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Ματέο Σπανιόλο είχε 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 0/9 τρίποντα της Άλμπα στο πρώτο ημίχρονο.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Μπάγερν είχε επικρατήσει της Άλμπα με 80-68 στο Μόναχο.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: H Άλμπα δοκιμάζεται στην έδρα της Βόννης (21/1) και η Μπάγερν αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Τσέμνιτζ για τη 17η αγωνιστική της Bundesliga.