Γερμανία-Ελλάδα 78-70: Φρένο στα όνειρα για μετάλλιο (vid)

Η πορεία της Εθνικής Εφήβων στο EuroBasket U18 σταμάτησε στα προημιτελικά, εκεί όπου γνώρισε την ήττα από τη Γερμανία με 78-70 και αποκλείστηκε από τη ζώνη των μεταλλίων, παίζοντας πλέον για τις θέσεις 5-8.

Η Εθνική Εφήβων δεν τα κατάφερε απέναντι στη Γερμανία για τα προημιτελικά του EuroBasket U18, γνωρίζοντας την ήττα με 78-70 και χάνοντας την ευκαιρία να διεκδικήσει μετάλλιο στη διοργάνωση που διεξάγεται στην πόλη Νις της Σερβίας.

Μετά τον Στράτο Καλλιοντζή, η Ελλάδα έχασε με τραυματισμό στα πρώτα λεπτά του ματς και τον Αλέξη Καμπερίδη ενώ οι προσπάθειες των Αβδάλα (17π., 4ασ.), Σαμοντούροφ (16π., 5ριμπ., 5ασ., 4 κλ., 4 μπλοκ) και Λιοτόπουλου (13π., 5ριμπ., 3ασ., 2 κλ.) δεν ήταν αρκετές για την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου που θα αγωνιστεί για τις θέσεις 5-8.

Η Γερμανία είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πέρασε στα ημιτελικά, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Ιβάν Χαρτσένκοβ (27π.) και Κρίστιαν Άντερσον (22π., 2ριμπ.).

Ο αγώνας

Η Εθνική έχασε νωρίς-νωρίς με τραυματισμό τον Αλέξη Καμπερίδη που γύρισε τον αστράγαλό του και αποχώρησε υποβασταζόμενος στα 6:44 για το τέλος της πρώτης περιόδου. Η Ελλάδα σημείωσε 4/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 3/4 βολές στο πρώτο δεκάλεπτο που ήταν αρκετά ισορροπημένο, έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Νεοκλή Αβδάλα που πέτυχε τους 9 από τους 17 πόντους της ελληνικής ομάδας σε αυτό το διάστημα. Παράλληλα, η ελληνική ομάδα μοίρασε 6 ασίστ όμως έκανε 7 λάθη στην πρώτη περίοδο απέναντι στη Γερμανία που στηρίχθηκε επιθετικά στις πρωτοβουλίες του Κρίστιαν Άντερσον (9π.).

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με σερί 9-0 για την Ελλάδα που προηγήθηκε 18-26 στο 14' με 2/2 βολές του Βενιαμίν Αμπόσι. Η συνέχεια, πάντως, ανήκε στους Γερμανούς που έφεραν το ματς στα ίσα, κάνοντας το 30-30 με το τρίποντο του Άντερσον και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με το υπέρ τους 38-34. Το δίδυμο των Άντερσον (16π.) και Ιβάν Χαρτσένκοβ (13π.) έκανε τη διαφορά στην επίθεση της Γερμανίας ενώ η Ελλάδα έκλεισε το πρώτο μέρος με 9/18 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 7/12 βολές, έχοντας όμως 12 λάθη. Η Γερμανία μπήκε καλύτερα στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Χαρτσένκοβ σκόραρε με layup για το 44-34 στο 22'.

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας σε 48-42 με τον Λευτέρη Λιοτόπουλο αλλά ο Ιβάν Χαρτσένκοβ συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην ελληνική άμυνα, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +12 (56-44, 26'). Η Ελλάδα πίεσε ωστόσο η Γερμανία διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο 58-52. Κάθε φορά που η Εθνική προσπαθούσε να ανατρέψει την κατάσταση, οι Γερμανοί έβρισκαν λύσεις. Ο Αμπόσι τελείωσε τη φάση κοντά στο καλάθι για το 76-70 στο 1:26 για το φινάλε αλλά μέχρι εκεί... Η Γερμανία επικράτησε με 78-70 και πέρασε στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Ισραήλ-Σερβία.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 38-34, 58-52, 78-70.