ΑΕΚ - Πο Λακ Ορτέζ 102-82: Η «Βασίλισσα» είναι εδώ! (pics & vid)

Κάτια Πετροπούλου

Μια ΑΕΚ χάρμα οφθαλμών! Μετά την αναπάντεχη ήττα στη Λήμνο, οι «κιτρινόμαυροι» αντέδρασαν και «πάτησαν» την Πο Λακ Ορτέζ στο ΟΑΚΑ, για να κάνουν την πρώτη τους νίκη (102-82) στο Basketball Champions League!

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν θύμισε σε τίποτα την ομάδα που είχε παρουσιαστεί μέχρι στιγμής στην ΕΚΟ Basket League.

Ψυχωμένοι και παθιασμένοι, οι «κιτρινόμαυροι» πάλεψαν για κάθε κατοχή κόντρα στους Γάλλους, έπαιξαν καλή άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, δημιούργησαν (23ασ.) και ήταν τρομερά εύστοχοι από τα 6.75μ (48.4%), φτάνοντας την διαφορά και στο +27 (94-67, 35').

Η προσέλευση του κόσμου μπορεί να μην ήταν ικανοποιητική στο ΟΑΚΑ, ωστόσο μετά από αυτή την αρχή στην Ευρώπη, οι άνθρωποι της ομάδας ευελπιστούν να δουν περισσότερο κόσμο στις κερκίδες στα επόμενα ματς.

Αυτή ήταν η έκτη νίκη σε 11 ματς με γαλλική ομάδα στο BCL για την «Βασίλισσα», η οποία είναι αήττητη στα έξι τελευταία ματς (5Ν, 1Ι).

Για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισαν οι Μόμπλι (25π.), ΜακΓκι (14π.) και Μουρ (11π.).

Το ματς

Η Ορτέζ πήρε το προβάσισμα στα πρώτα λεπτά (0-4, 2'), ωστόσο η... χαρά της δεν κράτησε πολύ, αφού η ΑΕΚ άρχισε να βρίσκει τα πατήματά της και το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό (10-10, 5'). Το τρίποντο του Χρυσικόπουλου και το τετράποντο του Λάνγκφορντ άνοιξαν λίγο την διαφορά (17-12, 6'), ο Μποντζ ισοφάρισε (19-19, 8') και ο Γκίκας έκανε το 26-19 από τα 6.75μ στο δεκάλεπτο. Ο ΜακΓκι, εκτελώντας και δημιουργώντας, μείωσε σε 28-24 (11'), αλλά από εκείνο το σημείο κι έπειτα Ματσιούλις και Σαντ-Ρος... μεγαλούργησαν (16 πόντοι συνολικά), για να πάει η ΑΕΚ στο +21 (53-32, 17'). Ο Μουρ έβαλε 5 γρήγορους πόντους, κάτι που έφερε τον εκνευρισμό και το τάιμ άουτ του Ηλία Παπαθεοδώρου, με τον Λάνγκφορντ να κάνει το 55-37 στο ημίχρονο.

Η καλή άμυνα και το λέι απ του Γκίκα έδωσαν στους «κιτρινόμαυρους» ξανά διαφορά 20 πόντων (67-47, 25') και ο Μόμπλι προσπάθησε να απειλήσει (79-64, 30'). Λάνγκφορντ, Τολιόπουλος και Ματσιούλις έβαλαν την ΑΕΚ στο +27 (94-67, 35') και όλα είχαν πάρει το δρόμο τους για τη νίκη (102-82, 40').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ μοίρασε 23 ασίστ, πήρε 32 ριμπάουντ και είχε 48.4% στα τρίποντα!

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λάνγκφορντ είχε 27 πόντους, ο Ματσιούλις 17, ο Σαντ-Ρος 15, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Γκίκας πρόσθεσε 12 πόντους, ο Χρυσικόπουλος 15, ενώ ο Μαυροειδής βοήθησε πολύ στη δημιουργία (5ασ.).

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Λέσλι είχε 4/12 σουτ και ο Ντιαουαρά δεν έκανε τίποτα στα 15 λεπτά που αγωνίστηκε.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το «ξέσπασμα» των Ματσιούλις - Σαντ-Ρος, που έβαλαν συνολικά 16 πόντους στην δεύτερη περίοδο, έδωσε τον έλεγχο στην ΑΕΚ!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ τίποτα, η Ορτέζ τη συνολική εμφάνιση.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κλέψιμο και κάρφωμα του Λάνγκφορντ (30-24), αλλά και του Σαντ-Ρος (48-32)!

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 55-37, 79-64, 102-82.