Βίρτους Μπολόνια - Προμηθέας 98-91

Νίκος Καρφής

Ο Προμηθέας πήγε το ματς με την Μπολόνια στην παράταση με το τρίποντο του Μέιερ, αλλά εκεί... λύγισε με 98-91 από τους Ιταλούς και πέρασε ως 4ος στην επόμενη φάση.

Στην παράταση λύγισε ο Προμηθέας, αφού ηττήθηκε με 98-91 από τη Μπολόνια και πήρε την 4η θέση του ομίλου (μπορεί να κληρωθεί με την ΑΕΚ στη φάση των «16», αν η Ένωση βγει 1η στον όμιλο της).

Ο Μέιερ έστειλε το ματς στην παράταση με τρίποντο, εκεί όπου οι Ιταλοί κατάφεραν να νικήσουν και να πάρουν την πρώτη θέση του ομίλου.

Για τους νικητές ο Μπαγιέ είχε 20 με 10 ριμπάουντ, ενώ για τους Πατρινούς ο Κατσίβελης είχε 17, ο Παρκς 16 και ο Μέιερ 15.

Το ματς

Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 5-8 χάρη στον Κατσίβελη, όμως η Βίρτους με ένα σερί 7-0, έκανε γρήγορα το 12-8, αναγκάζοντας τον Γιατρά να πάρει timeout. Η Βίρτους πήγε τη διαφορά στους 7 (22-15) με τον Παγιόλα στο 7'. O Γκίκας σκόραρε για τρεις με ταμπλό και έτσι οι Πατρινοί έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο -2 (25-23).

Το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Κατσίβελη να ισοφαρίζει σε 43-43. Οι Ιταλοί πάτησαν γκάζι στο τέλος και κατάφεραν να φύγουν για 6 (52-46) με τον Κβάλε. Η ομάδα του Γιατρά είχε 4/9 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ οι Ιταλοί μέτρησαν 6/15.

Η Μπολόνια ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε να κάνει το 62-48 με τρίποντο του Τέιλορ. Ο Προμηθέας αντέδρασε εξαιρετικά και μείωσε σε 67-62 με τον Παρκς δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Όμως ο Αραντόρι ανέλαβε δράση και με 5 σερί πόντους, έγραψε το 72-62 στο 29'.

Tα τρίποντα του Γκίκα και του Σαλούστρου έκαναν το 79-75 στο 34'. ο Τέιλορ με κάρφωμα άυξησε τη διαφορά στους 7 (82-75). Ο Προμηθέας έδειξε refuse to lose και με το τρίοποντο του Μέιερ έστειλε το ματς στην παράταση με το 84-84.

Η Μπολόνια ήταν πιο ψύχραιμη στην παράταση, εκμεταλλεύτηκε και τις βολές του Μορέιρα και έτσι πήρε την πρώτη θέση του ομίλου, με τους Πατρινούς να είναι 4οι.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπολόνια εκμεταλλεύτηκε τις βολές που κέρδισε στην παράταση, πήρε καλύτερες αποφάσεις στο έξτρα πεντάλεπτο και έτσι έφτασε στη νίκη.

ΕΚΑΝΕΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπαγιέ ήταν ο κορυφαίος του ματς με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Έλις έμεινε άποντος και δεν μπόρεσε να βοηθήσει την Προμηθέα

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Μπαγιέ έκανε το 96-89,41 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και κλείδωσε το ματς

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Αραντόρι με τους 16 πόντους και ο Μέιερ που με το μεγάλο τρίποντο έστειλε το ματς στην παράταση.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπολόνια της αδυναμία της να καθαρίσει το ματς στο τέλος της 4ης περιόδου, κάτι που επέτρεψε στον Προμηθέα να το πάει στη παράταση. Οι Πατρινοί τα 19 λάθη και της επιλογές τους στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 52-46, 73-64, 84-84, 98-91