Προμηθέας - Νεπτούνας 69-82

Κάτια Πετροπούλου

Ο Προμηθέας (8-5) είχε ευκαιρία να διεκδικήσει την πρώτη θέση του ομίλου του, αλλά παρουσιάστηκε «αγνώριστος» κόντρα στην Νεπτούνας (7-6) και ηττήθηκε με 82-69, για την 13η αγωνιστική του BCL. Στο παιχνίδι της πρόκρισης οι Λιθουανοί.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά μπορούσε εύκολα να εκμεταλλευτεί την ήττα της Μπολόνια από την Στρασμπούρ, και με νίκη επί της Νεπτούνας, να πάει να διεκδικήσει την τελευταία αγωνιστική την πρωτιά του ομίλου στην Ιταλία.

Ωστόσο, αυτό δεν έγινε, καθώς οι Πατρινοί παρουσιάστηκαν κόντρα στην λιθουανική ομάδα χωρίς συγκέντρωση και κάνοντας αβίαστα λάθη, σε συνδυασμό με την αστοχία, ηττήθηκαν (69-82).

Η μοναδική φορά που ο Προμηθέας βρέθηκε μπροστά στο σκορ ήταν στο 1ο λεπτό (2-0), με την Νεπτούνας να παίρνει τον έλεγχο και να τον διατηρεί σε όλο το παιχνίδι, φτάνοντας την διαφορά και στο +19 (23-42, 15').

Το ματς

Το πρώτο μέρος είχε... εφιαλτική εξέλιξη για τον Προμηθέα, ωστόσο κατάφερε να «συμμαζέψει» την κατάσταση. Η Νεπτούνας κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα κι έβρισκε στόχο πίσω από τα 6.75 κι έφτασε γρήγορα στο +13 (8-21, 8'), με μπροστάρηδες τους Ουίβερ και Γκαΐλιους. Ο Κατσίβελης μείωσε σε 15-36 (10'), αλλά η αμυντική λειτουργία των Πατρινών δεν... υπήρχε. Οι Λιθουανοί συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και πήγαν στο +19 (23-42, 15'), πετυχαίνοντας εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Εκεί, όμως, οι γηπεδούχοι... αφυπνίστηκαν και με επιμέρους 10-2, πλησίασαν στο σκορ (33-44, 18'), για να «πέσουν» από την διψήφια διαφορά στο ημίχρονο (39-48, 20').

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο Προμηθέας μείωσε κι άλλο (41-48, 21'), αλλά οι φιλοξενούμενοι, με νέο σερί, «άνοιξαν» πάλι την διαφορά (41-56, 24'). Ο Χολ έδωσε πολύτιμες βοήθειες μαζί με τον Μπράουν (50-59, 28'), αλλά η Νεπτούνας κράτησε το προβάδισμα στο 30' (50-60).

Ο Προμηθέας έπρεπε να... τρέξει μέσα σε δέκα λεπτά και να «μαζέψει» την διαφορά, αλλά μόνο αυτό δεν έγινε. Η τεχνική ποινή στον πάγκο του, το τρίποντο του Ουίλιαμς και το αντιαθλητικό του Μέιερ στον Μασιούλις έδωσαν και πάλι τα «ηνία» στους Λιθουανούς (52-66, 32'), ενώ τα τρίποντα των Ολισεβίτσιους και Γκαΐλιους (67-78, 37') έβαλαν τέλος στα όνειρα του Προμηθέα για νίκη (69-82).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Νεπτούνας είχε καλύτερο ποσοστό στα σουτ (46.77%), μοίρασε πέντε περισσότερες ασίστ, είχε διπλάσια κλεψίματα (7-14) και πέτυχε περισσότερους πόντους στον αιφνιδιασμό (11-19).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γκαΐλιους έκανε τρομερό ματς με 19 πόντους και 4/4 τρίποντα.

Ο Γκραντ έκανε double double με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο πρώην παίκτης του Άρη, Ουίβερ, μέτρησε 15 πόντους.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ολισεβίτσιους είχε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Λίποβι και Μέιερ θα μπορούσαν να βοηθήσουν περισσότερο επιθετικά.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Προμηθέας μείωσε σε 52-60 και η τεχνική στον πάγκο του, το τρίποντο του Ουίλιαμς και το αντιαθλητικό του Μέιερ ήταν αρκετά για να τον βγάλουν ξανά εκτός παιχνιδιού.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Προμηθέας την συνολική εμφάνιση, η Νεπτούνας τις βολές.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το πόστερ του Μπράουν στον Μπελιάουσκας!

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 39-48, 50-60, 69-82.