ΠΑΟΚ - Χάποελ Χολόν 92-77

Γιάννης Σταυρουλάκης

Ο ΠΑΟΚ έκανε... εκρηκτικό ξεκίνημα κόντρα στη Χάποελ Χολόν (17-0, 5'13") κι επικράτησε με σκορ 92-77, καλύπτοντας το -4 της ήττας στο Ισραήλ και κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή του στους 16 του Basketball Champions League!

Ο «Δικέφαλος» ανέβηκε στο 6-4 στην κατάταξη του Β' ομίλου και πλέον υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Ισραηλινούς, βάζοντας γερές βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Οι γηπεδούχοι έχτισαν από νωρίς διαφορά ασφαλείας, την οποία διατήρησαν ως το φινάλε κι έφτασαν στη σπουδαία νίκη.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με το... γκάζι πατημένο στο Παλατάκι κόντρα στη Χάποελ Χολόν και προηγήθηκε 17-0 με το τρίποντο του Τζαμάλ Τζόουνς στο 5'13"! Σε αυτό το διάστημα οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου σούταραν 4/9 δίποντα και 3/4 τρίποντα, είχαν 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ απέναντι στους Ισραηλινούς που άρχισαν το ματς με 0/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 5 λάθη! Ο «Δικέφαλος» βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά του κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 25-11 με 6/12 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6 ασίστ και μόλις 1 λάθος ενώ η Χάποελ είχε 4/15 σουτ εντός πεδιάς.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στη δεύτερη περίοδο όμως ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις με το μακρινό σουτ και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 47-31, σουτάροντας με το εντυπωσιακό 66.6% πίσω από τα 6μ.75 (8/12 τρίπ.) κι έχοντας ως σημεία αναφοράς στην επίθεση τους Τζόουνς (10π.), Γκος (9π., 3ασ.) και Χάτσερ (8π., 4ασ.). Η αντίδραση της Χάποελ ήλθε στο τρίτο δεκάλεπτο, μειώνοντας σε 50-39 όμως η ΠΑΟΚ άντεξε στην πίεση και προηγήθηκε με 71-55 στο 30'. Το τρίποντο του Χρυσικόπουλου ανέβασε τη διαφορά στο +19 (78-59, 32'04"), ο Σον Τζόουνς έδινε λύσεις στην επίθεση των Ισραηλινών όμως ο «Δικέφαλος» δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα κι επικράτησε με 92-77.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 47-31, 71-55, 92-77.