Άντβερπ - ΑΕΚ 64-71 (pics & vid)

Κάτια Πετροπούλου

Μπορεί η Άντβερπ να είχε καλύτερο ποσοστό στα τρίποντα, ωστόσο ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έβαλε τα κρίσιμα στο τέλος και η ΑΕΚ πέρασε από την βέλγικη έδρα με 71-64, για την 7η αγωνιστική του BCL.

Με απολογισμό 6-1 έκλεισε η ΑΕΚ τον α' γύρο της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League.

Οι «κιτρινόμαυροι» ζορίστηκαν στην έδρα της Άντβερπ, ωστόσο, χωρίς να χάσουν την συγκέντρωσή τους και παίζοντας καλή άμυνα, έφτασαν στην ανατροπή και στην έκτη σερί νίκη (64-71).

Η «Βασίλισσα» βρέθηκε και στο -10 (48-38, 25'), με τους Βέλγους να έχουν 34.6% στα τρίποντα, αλλά ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης εκτέλεσε τους αντιπάλους του στο φινάλε με δύο κρίσιμα τρίποντα.

Δυναμικό «παρών» από τους φίλους της ΑΕΚ στην «Lotto Arena».

Ο Εξέιβιερ Ρατάν - Μέις δοκίμασε να αγωνιστεί, αλλά άντεξε για μόλις 03:19 στο παρκέ.

Για τους γηπεδούχους, ο πρώην παίκτης του Απόλλωνα Πάτρας, Τάιλερ Καλινόσκι, είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ο Βίκτορ Σάντερς πρόσθεσε 13 πόντους και ο Πάρις Λι 12.

Το ματς

Η Άντβερπ άρχισε να απειλεί από τα 6.75 (5/6τρ.) κι επέβαλε το ρυθμό της στην αρχή του ματς (13-6, 4'), αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε (13-13, 5') και πέρασε μπροστά (18-20, 8'), για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 24-20, μετά από δύο σερί τρίποντα του Σάντερς. Οι Βέλγοι διατήρησαν το προβάδισμα στην δεύτερη περίοδο κι έφτασαν την διαφορά σε διψήφια τιμή στο ημίχρονο (38-28, 20').

Με ένα σερί 7-0 στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ πλησίασε ξανά στο σκορ (40-36, 23'), αλλά η Άντβερπ συνέχιζε να εκτελεί και να ευστοχεί (48-38, 25'). Παρόλα αυτά, οι «κιτρινόμαυροι» με επιμέρους 1-14 πέρασαν μπροστά στο 30' (49-51), με τους Τσαλμπούρη - Μωραΐτη να πρωταγωνιστούν.

Στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ πήγε στο 51-55 (32'), η Άντβερπ απείλησε ξανά (58-57, 34'), αλλά ο Λαρεντζάκης ευστόχησε πίσω από τα 6.75 δύο φορές (62-66, 38'), για να βάλει ακόμα ένα στη λήξη ο άστοχος (0/6 σουτ) μέχρι εκείνη την στιγμή, Γκρίφιν (61-71, 40').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Λαρεντζάκης έβαλε δύο κρίσιμα τρίποντα στο τέλος, ενώ οι καλές άμυνες τόσο του Έλληνα γκαρντ, όσο και των Σαντ-Ρος και Ματσιούλις, κράτησαν την ΑΕΚ μέσα στο παιχνίδι. Οι «κιτρινόμαυροι» επίσης είχαν καλύτερο ποσοστό στα δίποντα (51.4%).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης μέτρησε 16 πόντους, πήρε 6 ριμπάουντ κι έκανε 3 κλεψίματα.

Από κοντά και ο Βινς Χάντερ, με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Σάκοτα είχε 10 πόντους και οι Σαντ-Ρος και Ματσιούλις έκαναν περισσότερα από όσα γράφει η στατιστική.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Βάνγουϊν δεν βοήθησε επιθετικά την Άντβερπ σε 20:00, ενώ ο Γκρίφιν είχε 0/6 σουτ για την ΑΕΚ, μέχρι να βάλει το τρίποντο στο φινάλε.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Τα δύο τρίποντα του Λαρεντζάκη, αλλά κι ένα καλάθι του (62-68, 39'), για να δώσει θέση ισχύος στην ΑΕΚ προς το τέλος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ το άσχημο πρώτο μέρος, η Άντβερπ την ήττα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η alley oop συνεργασία των Ρατάν-Μέις και Ρόμπερσον!

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 38-28, 49-51, 64-71.