Νεπτούνας - Προμηθέας Πάτρας 82-83

Ο Προμηθέας Πάτρας συνεχίζει να κάνει θόρυβο στο Basketball Champions League, επικρατώντας της Νεπτούνας με 82-83 και πανηγυρίζοντας την πέμπτη νίκη του σε έξι αγώνες στη διοργάνωση!

Οι Πατρινοί έπαιξαν στο Ρέθυμνο το Σάββατο, ταξίδεψαν στη Λιθουανία και ολοκλήρωσαν την... Οδύσσεια με τον θρίαμβο επί της Νεπτούνας, σημειώνοντας παράλληλα την τρίτη εκτός έδρας νίκη του στον Δ' όμιλο έπειτα από τα «διπλά» στην Οστάνδη και τη Μπαϊρόιτ!

Ο εκπληκτικός Παρκς έκανε τη διαφορά στη δεύτερη και τρίτη περίοδο, δίνοντας τη σκυτάλη στο φινάλε στους Γκίκα και Σαλούστρο που «κλείδωσαν» το πέμπτο εφετινό ροζ φύλλο στο Basketball Champions League.

Δείτε ΕΔΩ τη βαθμολογία στον όμιλο του Προμηθέα

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στη Svyturio Arena, εκεί όπου η Νεπτούνας βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Γκραντ όμως το τρίποντο του Μέιερ έδωσε το προβάδισμα στον Προμηθέα για πρώτη φορά στο ματς, κάνοντας το 11-12 στο 7'25". Οι Λιθουανοί έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 16-14 απέναντι στην ομάδα του Μάκη Γιατρά που είχε 1/6 εύστοχα σουτ πίσω από τα 6μ.75 (16.6%) και 5 επιθετικά ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα, υποχρεώνοντας τη Νεπτούνας σε 6 λάθη.

Εν συνεχεία ο Τέρελ Παρκς ήταν σημείο αναφοράς στην επίθεση των Πατρινών, έχοντας 8 πόντους με 4/5 δίποντα και 2 ριμπάουντ στη δεύτερη περίοδο, με τους Λιθουανούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 36-34. Τα επιθετικά ριμπάουντ έδωσαν δεύτερες ευκαιρίες στους Πατρινούς που έκαναν σερί 7-0 στην τρίτη περίοδο (36-41) και διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα χάρη στη μεγάλη εμφάνιση του Παρκς που έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα της Νεπτούνας!

Το τρίποντο του Μέιερ από τη γωνία έκανε το 49-55 για τον Προμηθέα που προηγήθηκε με 55-57 στο 30'. Οι γηπεδούχοι γύρισαν το ματς, ο Ντελινινκάιτις βρήκε ρυθμό πίσω από τα 6μ.75 κάνοντας το 68-61 στο 34'54" ωστόσο ο Γκίκας και ο Σαλούστρος κράτησαν όρθιο τον Προμηθέα, μειώνοντας σε 72-71 στα 3'13" για το φινάλε! Το τρίποντο του Γκίκα στον αιφνιδιασμό έκανε το 74-76 ενώ ο Μπράουν έκανε το 76-79 με 1/2 βολές και κάρφωμα στα 39"!

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστικό φινάλε αφού ο Ουίλιαμς σκόραρε για τρεις με ταμπλό στα 4" και μείωσε σε 82-83 όμως ο Προμηθέας άντεξε και πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-34, 55-57, 82-83.