Ντιζόν - ΑΕΚ 80-90

Κάτια Πετροπούλου

Η ΑΕΚ (3-1) έβγαλε αντίδραση στο 3ο δεκάλεπτο, και με πρωταγωνιστή τον Χάντερ και βοήθειες πίσω από τα 6.75, πέρασε από την έδρα της Ντιζόν (1-3) με 90-80, για την 4η αγωνιστική του BCL.

Η αποσυγκεντρωμένη ΑΕΚ του πρώτου μέρους έδωσε την θέση την στην ψύχραιμη και αντιδραστική του δεύτερου 20λεπτου, με αποτέλεσμα να πανηγυρίσει την νίκη μέσα στη Ντιζόν (80-90).

Εκεί που τα τρίτα δεκάλεπτα ήταν ένας... εφιάλτης για την «Βασίλισσα», σήμερα αποδείχθηκε πως οι «κιτρινόμαυροι» μπορούν να αντιδράσουν και να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό.

Ο Χάντερ έκανε ό,τι... ήθελε κυριολεκτικά, ενώ ο Λαρεντζάκης έκανε καταπληκτική δουλειά στην δημιουργία.

Για τους Γάλλους, ο Χόλστον είχε 20 πόντους, ο Τσασάνγκ 18 και ο Εμεγκάνο 13.

Το ματς

Με σκόρερ και δημιουργό τον Λαρεντζάκη και βοήθειες του Χάντερ στα πρώτα λεπτά, η ΑΕΚ βρέθηκε στο 5-10 (4'), αλλά η Ντιζόν με πόντους μέσα στη ρακέτα και στον αιφνιδιασμό, αλλά και τρίποντα, πέρασε μπροστά (17-15, 8'), με τον Σάκοτα να κάνει το 24-22 στη λήξη της πρώτης περιόδου. Η γαλλική ομάδα συνέχιζε σε γρήγορο τέμπο και με τους «κιτρινόμαυρους» χωρίς συγκέντρωση, έφτασε στο +12 (36-24, 13'). Οι παίκτες του Μπάνκι ήταν δυνατοί στα ριμπάουντ (10-18, με 9 επιθετικά) κι έδειξαν μια κάποια αντίδραση (41-35, 17'), αλλά η Ντιζόν κυριάρχησε σε ασίστ (16-8) κι έκανε λιγότερα λάθη (7-11), με το ημίχρονο να βρίσκει τις ομάδες στο 46-38 (20').

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση και με τους Χάντερ - Λαρεντζάκη και βοήθειες των Μέις - Ματσιούλις, έκανε σερί 16-0 και έφτασε στο +12 (από 51-47, 22', σε 51-63, 27'), με τον Σάκοτα να κάνει το 61-70 (30'). Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο σκορ (65-70, 32'), αλλά τα τρίποντα των Σάκοτα (2) - Γκρίφιν (1) έδωσαν και πάλι... πνοή (67-81, 34'), οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν και στο +14 (74-88, 38') και τελικώς επικράτησαν με 90-80.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ είχε 42 ριμπάουντ, με τα 20 να είναι επιθετικά! Επίσης, εκεί που είχε κάνει 11 λάθη στο πρώτο 20λεπτο, στα πρώτα 15 λεπτά του δεύτερου μέρους έκανε μόλις 2, ενώ στο τέλος μπήκαν και τα τρίποντα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βινς Χάντερ έκανε... πάρτι και ολοκλήρωσε το ματς με 25 πόντους, έχοντας χάσει μόνο μια βολή (12/12δ., 1/2β.), πήρε 11 ριμπάουντ (9 επιθετικά) κι έκανε 4 κλεψίματα!

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης αποδείχθηκε εξαιρετικός στην δημιουργία και μέτρησε 10 πόντους, 9 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Μέις (15π., 4ρ.), Σάκοτα (11π.), Ματσιούλις (10π., 8ρ., 3ασ.), Σαντ-Ρος (10π., 3ρ., 3ασ.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Αμπντουλάγιε Λουμ σε περίπου 17 λεπτά δεν προσέφερε τίποτα στην Ντιζόν.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η αντίδραση στην 3η περίοδο και τα τρίποντα των Σάκοτα - Γκρίφιν στο 4ο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ το κακό πρώτο μέρος, η Ντιζόν τα ριμπάουντ και την ήττα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρίποντο του Σάκοτα στη λήξη της 1ης περιόδου!

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 46-38, 61-70, 80-90.