Ολίμπια Λιουμπλιάνας - ΑΕΚ 71-80

Κάτια Πετροπούλου

Νίκη που της δίνει ελπίδα! Η ΑΕΚ (7-6) ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος και πέρασε από την έδρα της αποκλεισμένης Ολίμπια (4-9) με 80-71. Πλέον, θέλει μόνο νίκη (+8π.) με την Μπαϊρόιτ στο ΟΑΚΑ, σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα, για να πάει στους «16».

Συνεχίζει να ελπίζει σε πρόκριση η ΑΕΚ!

Η Ολίμπια Λιουμπλιάνας ζόρισε τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι, όμως, πέρασαν από την Σλοβενία (71-80) και... βλέπουν τους «16» του Champions League, σε συνδυασμό, βέβαια, και με τα υπόλοιπα αποτελέσματα του ομίλου.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν ακόμα και στο +8, ωστόσο οι παίκτες του Σάκοτα ανέβασαν στροφές στο δεύτερο 20λεπτο κι έφτασαν στη νίκη.

Εξαιρετικές εντυπώσεις άφησε ο Χάντερ (20π., 8ρ.), ακολούθησαν Γκριν (16π.) και Λαρεντζάκης (10π.).

Από την άλλη, Χρόβατ (15π.), Σπαν (14π.) και Όλιβερ (13π., 7ρ.) ξεχώρισαν.

Ο πρώην παίκτης της Κύμης, που είναι και πρώτος σκόρερ της Ολίμπια, Τζόρνταν Μόργκαν δεν ήταν σε καλή βραδιά (5π., 3ρ.) και δεν απείλησε την ΑΕΚ.

Στο πρώτο μέρος, τα λάθη στοίχισαν στην ΑΕΚ (14 έναντι 5), όπως και το γεγονός ότι έχανε πάλι βολές (8/11), με αποτέλεσμα να βρεθεί για λίγο πίσω στο ημίχρονο (36-33). Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν στο +5 (5-10, 3'), όμως, με ένα σερί 9-0 η Ολίμπια βρέθηκε μπροστά (16-12, 6'). Στη δεύτερη περίοδο και μέχρι το 16' η ΑΕΚ είχε κάνει ήδη 13 λάθη και το επιμέρους σκορ ήταν στο 14-4, με την ομάδα της Λιουμπλιάνας να πηγαίνει στο +8 (32-24) και να κάνει 12 κλεψίματα (έναντι 3).

Στην τρίτη περίοδο, η ΑΕΚ έφτασε στην ισοφάριση (40-40, 22'), κυνηγούσε και πέρασε μπροστά με τρίποντο του Λαρεντζάκη (47-48, 25'), για να κλείσει το 30' στο 54-57. Παρά τα πολλά λάθη (22), η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της στο τελευταίο δεκάλεπτο κι έφτασε ακόμα και στο +14 (66-80, 38'), για να επισφραγίσει το τελικό 71-80 ο Χρόβατ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το επιμέρους σκορ της ΑΕΚ στο δεύτερο 20λεπτο ήταν στο 35-47. Επίσης, πήρε 10 ριμπάουντ περισσότερα (35-25), είχε 21 πόντους στον αιφνιδιασμό και 41 από τον πάγκο (12 και 17, αντίστοιχα, η Ολίμπια).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βινς Χάντερ, μετά τα 05:31 που αγωνίστηκε στα Τρίκαλα, πάτησε παρκέ απόψε για 22:16 και μέτρησε 20 πόντους (8/10δ., 4/7β.), 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες και 2 λάθη.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Γκριν είχε 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ο Λαρεντζάκης 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο. Πολύ καλή άμυνα από Βασιλόπουλο, που είχε 7 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 τάπες.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπατλ σε περίπου 18 λεπτά είχε 2 πόντους, με 1/7 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Βασιλόπουλου, που έκανε το 54-60 με την αρχή της τελευταίας περιόδου, κι έδωσε... ανάσα στην ΑΕΚ, για να ακολουθήσει ο Χάντερ, που έκανε το 54-62 κι έδωσε μικρή διαφορά και πάλι στην ομάδα του.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ τις χαμένες βολές - πάλι -(26/36) και τα πολλά λάθη - πάλι - (22). Η Ολίμπια το κακό δεύτερο μέρος.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κλέψιμο και το κάρφωμα του Χάρις!

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-33, 54-57, 71-80.