Ρόσα Ράντομ - ΑΕΚ 63-69

Κάτια Πετροπούλου

Η ΑΕΚ (6-5) παραλίγο να κάνει τα εύκολα, δύσκολα, ωστόσο επικράτησε της Ρόσα Ράντομ (1-10) με 69-63, για την 11η αγωνιστική του Champions League.

Μπορεί να μην έπαιξε... τέλειο μπάσκετ, αλλά η ΑΕΚ πήρε το αποτέλεσμα που χρειαζόταν, ενόψει συνέχειας.

Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν της Ρόσα Ράντομ με 69-63 στην Πολωνία, για την 11η αγωνιστική του Champions League κι ανέβηκε στο 6-5, αυξάνοντας τις ελπίδες της για πρόκριση στους «16».

Οι παίκτες του Σάκοτα έκαναν ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο και πήραν τα... πάνω τους, αλλά παραλίγο να χάσουν την διαφορά στην τελευταία περίοδο.

Κορυφαίος ο Χάρις (22π.), Σάκοτα (14π., 8ρ.) και Λαρεντζάκης (12π.).

Από την άλλη, ο Πάντερ είχε 16 πόντους, ο Ζάιτσεφ 11 και 6 ριμπάουντ και ο Σιμκίεβιτς 10 πόντους και 5 ασίστ.

Με την έναρξη του ματς, η ΑΕΚ έφτασε τα 3 λάθη μέσα σε 4 λεπτά, με την Ρόσα να τα εκμεταλλεύεται και να φτάνει στο 11-4. Οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν την διαφορά και ο Χάρις πλησίασε με τρίποντο στο 15-14 (8'), για να κάνει ο Σιμκίεβιτς το 17-14 στο 10'. Ο Λαρεντζάκης ισοφάρισε με 2/2 βολές (22-22, 12'), ενώ με ένα σερί 7-0 οι «κιτρινόμαυροι» πέρασαν μπροστά με 32-34 (19') και κράτησαν το μικρό προβάδισμα στο ημίχρονο (33-36, 20').

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ μπήκε πιο... ζεστή στο παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν γρήγορα στο +15 με επιμέρους 3-15 (36-51, 24' ), για να... κολλήσουν λίγο αργότερα και η Ρόσα να κάνει το 43-53 στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο άρχισαν να... ξυπνούν εφιάλτες. Με το σκορ στο 48-59, η ΑΕΚ έκανε δυόμιση λεπτά να βρει καλάθι και η Ρόσα μείωσε σε 56-59, με τετράποντο του Πάντερ, ο οποίος λίγο αργότερα πλησίασε σε 62-64. Ο Σάκοτα, όμως, έβαλε δύο δύσκολα καλάθια κι ένα τρίποντο (62-69), για να επισφραγίσει ο Ζάιτσεφ το τελικό 63-69 με 1/2 βολές.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ είχε 10 περισσότερα ριμπάουντ (44-34) και βελτίωσε το ποσοστό της στο τρίποντο (33.3%-21.4%).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Χάρις ήταν για ακόμα μια φορά πρώτος σκόρερ για την ομάδα του, με 22 πόντους. Επίσης, είχε 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη.

Ο Σάκοτα ήταν... αρχηγός ξανά, και πέρα από τα δύσκολα καλάθια στο τέλος, είχε 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Λαρεντζάκης κι Ελόνου επέστρεψαν σε καλές εμφανίσεις. Ο πρώτος μέτρησε 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος, ενώ ο δεύτερος 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 τάπες και 1 λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χάροου σε 26:44 είχε μόλις 2 πόντους με 1/4 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 62-64 από τρίποντο του Πάντερ, ο Σάκοτα απάντησε επίσης πίσω από τα 6.75 (62-67, 38'), για να βάλει στη συνέχεια ένα δύσκολο καλάθι (62-69).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ τις χαμένες βολές που είχε ξανά (10/18) και η Ρόσα το γεγονός ότι ηττήθηκε και στην ουσία έχει αποκλειστεί από τη συνέχεια του θεσμού.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Μετά το 19-16 που έκανε ο Ελόνου, ο Χάρις έκλεψε την μπάλα από τον Σιμκίεβιτς και κάρφωσε ανενόχλητος στον αιφνιδιασμό!

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 33-36, 43-53, 63-69.