Μπαϊρόιτ - ΑΕΚ 80-73 (pics)

Κάτια Πετροπούλου

Η ΑΕΚ επέστρεψε από το -16 κόντρα στην Μπαϊρόιτ, αλλά χάρη στην κακή αρχή στο ματς και την αστοχία (4/27τρ.), ηττήθηκε από την γερμανική ομάδα (80-73) και προβλέπονται... περιπέτειες για την πρόκριση.

Η κατάταξη στον όμιλο της ΑΕΚ

Η ΑΕΚ μπορούσε, αλλά φανερά επηρεασμένη από την ήττα στο Λαύριο, δεν κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από την Μπαϊρόιτ.

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 80-73 κι ανέβηκαν στο 4-3, εν αντιθέσει με τους φιλοξενούμενους, που έπεσαν στο 3-4 και διαφαίνονται... μπελάδες, όσον αφορά την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League.

Οι «κιτρινόμαυροι» πλήρωσαν το κακό τους ξεκίνημα στο ματς (25-11, 10'), ωστόσο κατάφεραν να επιστρέψουν από το -16 (29-13, 12'), ακόμα και να περάσουν μπροστά (50-53, 26'). Βέβαια, δεν είχαν τα τρίποντα με το μέρος τους (4/27), όπως τα είχαν οι παίκτες του Κόρνερ (12/22).

Κορυφαίος ο Γιορκ με 22 πόντους. Και ο Μάνι Χάρις είχε 22 πόντους, με τον Ντούσαν Σάκοτα να «αγγίζει» το double double (19π., 8ρ.).

Το ματς δεν άρχισε καθόλου καλά για τους «κιτρινόμαυρους», που είχαν 2/14 τρίποντα στο πρώτο μέρος (6/12 οι Γερμανοί). Ο Γιορκ έκανε... πάρτι και μέσα σε 4 λεπτά το σκορ έγραψε 14-5, με τον Αμερικανό να έχει 4/5 τρίποντα και στην συνέχεια ο Κοξ να πηγαίνει τη διαφορά στο +14 για την Μπαϊρόιτ (25-11, 10'). Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +16 (27-11, 11'), το οποίο και διατήρησαν, με τους Σάκοτα και Μαυροειδή να βοηθούν την ΑΕΚ να πέσει στο -9 στο ημίχρονο (44-35, 20').

Στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες του Μανωλόπουλου μπήκαν ελαφρώς... διαφορετικοί και με επιμέρους 4-13 έφτασαν στο 50-53 (26'). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι «ροκάνισαν» την διαφορά και με τρίποντο του Αμάιζε πήγαν στο 60-55 στο 30'. Η Μπαϊρόιτ πήγε ξανά σε διψήφια διαφορά (71-59, 35'), ο Σάκοτα, όμως, με δύο σερί τρίποντα και ο Χάρις με δύο διαδοχικά καλάθια, έδωσαν και πάλι ελπίδες (75-73, 39'). Εκεί, ήρθε το τρίποντο του Λίνχαρτ (78-73), για να βάλει τέλος στα όνειρα της ΑΕΚ (80-73).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπαϊρόιτ από την αρχή του αγώνα έδειχνε πόσο εύστοχη είναι πίσω από τα 6.75, με αποτέλεσμα να τελειώσει το ματς με ποσοστό 54.55% (14.81% η ΑΕΚ). Ακόμα, πήρε 8 περισσότερα ριμπάουντ (39-31).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιορκ μπήκε... καυτός στο παρκέ, αν και «ξεφούσκωσε» στην πορεία. Παρόλα αυτά, σταμάτησε στους 22 πόντους με 4/9 τρίποντα.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Αμάιζε είχε 13 πόντους (3/4τρ.) και ο Μπρουκς 9 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λαρεντζάκης σε 16:22 είχε 1/7 σουτ και 1 λάθος.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Τα δύο τρίποντα του Αμάιζε (64-57), αλλά και εκείνο του Λίνχαρτ στο τέλος (78-73).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ τα 4/27 τρίποντα, η Μπαϊρόιτ τα 15/35 δίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 44-35, 60-55, 80-73.