Στρασμπούρ - ΑΕΚ 80-78

Κάτια Πετροπούλου

Η ΑΕΚ ήταν απίστευτη στην 4η περίοδο, με 7/7 τρίποντα, αλλά η Στρασμπούρ πανηγύρισε την νίκη (80-78) με καλάθι του Ράιτ στο τέλος. Κορυφαίοι οι πρώην «πράσινοι» Λόγκαν (26π.) και Ράιτ (20π.).

Για αδρεναλίνη χωρίς όρια, παίξε νόμιμα live στοίχημα. (21+)!

Η ΑΕΚ μπορούσε να κάνει την ανατροπή και να πάρει την νίκη στην έδρα της Στρασμπούρ, αλλά δεν τα κατάφερε (80-78)!

Οι παίκτες του Μανωλόπουλου βρέθηκαν πίσω στο σκορ και με +16 (53-37, 28'), αλλά αντέδρασαν στην 4η περίοδο με μπροστάρηδες τους Σάκοτα (19π., 4/5τρ.) και Γκριν (18π., 3/4τρ.). Αμφότεροι έβαλαν 7/7 τρίποντα για την ΑΕΚ στο τέλος, εκεί που η ομάδα είχε μείνει στα 2/13 πίσω από τα 6.75μ.

Οι πρώην «πράσινοι» Λόγκαν (26π.) και Ράιτ (20π.) ξεχώρισαν για την ομάδα τους, η οποία στερήθηκε τις υπηρεσίες του τραυματία και πρώην παίκτη των «κιτρινόμαυρων» Μάικλ Ντίξον.

Στο πρώτο μέρος, η... ευστοχία δεν ήταν στο πλευρό της ΑΕΚ, καθώς είχε 11/29 σουτ, έναντι 16/29, με τον Λαρεντζάκη να προσπαθεί να κρατήσει... ζωντανή την επίθεση των φιλοξενούμενων. Στον αντίποδα, ο Ράιτ έκανε «πάρτυ» (14π., 7/8δ.), με τους Λόγκαν (8π.) και Σι (8π.) να εκτελούν πίσω από τα 6.75μ. Οι γηπεδούχοι σκόραραν σε κάθε προσπάθεια κι έφτασαν στο 15-9 (6'), για να πάνε σε διψήφια διαφορά (19-9, 7') και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 19-11 (10'). Οι Γάλλοι συνέχισαν το... ρεσιτάλ τους κι έφτασαν στο+13 (34-21, 16'), με την ΑΕΚ να «αφυπνίζεται» για λίγο (34-27, 19'). Λίγο πριν το ημίχρονο, όμως, ο Λόγκαν «όπλισε» για τρεις και ο Ράιτ έκλεψε την μπάλα και κάρφωσε στον αιφνιδιασμό, για το 39-27, με τον Χάρις να διαμορφώνει το 39-29, με 2/2 βολές.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η εικόνα συνέχιζε να είναι η ίδια, με την Στρασμπούρ να έχει 7/15 τρίποντα και η ΑΕΚ 2/13. Η διαφορά έφτασε και στο +16 (53-37, 28'), με τους «κιτρινόμαυρους» να αντιδρούν προς το τέλος της περιόδου με τον Γκριν, ενώ έπεσαν από την διψήφια διαφορά με 2/2 βολές του Μαυροειδή (55-47).

Αυτό, όμως, που έκρυβε η τελευταία περίοδος, δεν το φανταζόταν κανείς! Η προσπάθεια των φιλοξενούμενων ήταν εντυπωσιακή έως και... συγκινητική, καθώς Σάκοτα και Γκριν έδωσαν το σύνθημα για αντεπίθεση, με 7/7 τρίποντα αμφότεροι. Ο αρχηγός της ΑΕΚ έκανε το 78-78, 23'' πριν το φινάλε, αλλά ο Ράιτ έφτασε στο καλάθι (80-78), ενώ πήρε και το φάουλ του Λαρεντζάκη, αλλά αστόχησε στη βολή.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Στρασμπούρ είχε σε φοβερή μέρα τους Λόγκαν και Ράιτ, και παρόλο που είχε υπεροχή στα τρίποντα, μέχρι και την τελευταία περίοδο, χρειάστηκε το καλάθι του πρώτου στο τέλος για να νικήσει, καθώς δεν υπερείχε της ΑΕΚ σε καμία στατιστική κατηγορία τελικά, έτσι όπως πήγε το παιχνίδι.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ράιτ πέτυχε το νικητήριο καλάθι και μέτρησε 26 πόντους, ενώ μοίρασε και 3 ασίστ και πήρε 6 ριμπάουντ. Από κοντά και ο Λόγκαν με 20 πόντους και 4 ασίστ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Μπίλαν και Σι είχαν από 12 και 10 πόντους, αντίστοιχα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπάρλοου σε 13 λεπτά έμεινε άποντος (0/2τρ.).

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ έφερε το ματς στα μέτρα της με τους Σάκοτα και Γκριν να βγαίνουν μπροστά, αφού είχαν μαζί 7/7 τρίποντα. Με το σκορ στο 78-78 ο Ράιτ πέτυχε το νικητήριο καλάθι, ενώ κέρδισε και το φάουλ του Λαρεντζάκη, ωστόσο αστόχησε στην βολή.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ το γεγονός πως μπορούσε να φύγει με την νίκη από την Γαλλία, αλλά δεν τα κατάφερε και η Στρασμπούρ τα 6 λιγότερα ριμπάουντ που πήρε.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 39-29, 57-47, 80-78.