ΑΕΚ - Ήφαιστος Λήμνου 74-68: Ανατροπή και... 11/11! (pics & vid)

Κάτια Πετροπούλου

Η ΑΕΚ (12-4) ζορίστηκε αρκετά κόντρα στον Ήφαιστο Λήμνου (9-7), αλλά με τους Χρυσικόπουλο - Τολιόπουλο - Λάνγκφορντ, έκανε την ανατροπή, νίκησε με 74-68 κι έφτασε τις 11 σερί νίκες στην EKO Basket League.

Εν αναμονή της άφιξης του Νίκου Ζήση (18/01, 21:20), η ΑΕΚ ζορίστηκε για τρία δεκάλεπτα κόντρα στον Ήφαιστο, αλλά με βοήθειες των Τολιόπουλου, Χρυσικόπουλου και Λάνγκφορντ, έκανε την ανατροπή και πανηγύρισε την νίκη.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου είχαν 1/8 τρίποντα στο πρώτο 20λεπτο, αλλά τελικά αυτά έκαναν την διαφορά.

Για την ομάδα της Λήμνου, ο Έβανς έκανε double double (14π., 11ρ.) και ο Γκίλμπερτ ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους.

Το ματς

Γκίλμπερτ και Σμιθ δημιούργησαν μεγάλο πρόβλημα στην ΑΕΚ, ειδικά από την περιφέρεια (5/8τρ.), κι έφτασαν στο 16-23 (9'). Σε εκείνο το σημείο, ο δεύτερος πήρε τεχνική για πανηγυρισμό του, ο Λάνγκφορντ έβαλε την βολή, όπως και ο Τολιόπουλος είχε 2/2, μετά το φάουλ του Σταμάτη, για να κάνουν το 19-23 στο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ από την γραμμή των βολών ισοφάρισε (26-26, 15'), αλλά ήρθε το γκολ-φάουλ του Τσαϊρέλη και η τεχνική στον Παπαθεοδώρου για διαμαρτυρία σε φάουλ του Μαυροειδή στον παίκτη του Ηφαίστου, και οι πέντε σερί πόντοι του Σμιθ, για να πάρουν πάλι προβάδισμα οι φιλοξενούμενοι (26-35, 17'). Λάνγκφορντ και Ματσιούλις μείωσαν (32-35, 18'), Μολντοβεάνου με τρίποντο και 2/2 βολές έκανε το 32-40 (19'), ο Λάνγκφορντ ευστόχησε στο πρώτο του τρίποντο και ο Γκίλμπερτ έκανε το 35-42 στη λήξη (20').

Χρυσικόπουλος, Γιάνκοβιτς και Λάνγκφορντ έκαναν σερί (7-0) για την ΑΕΚ και την έβαλαν ξανά μπροστά (46-43, 25'), ο Ήφαιστος συνέχιζε να πιέζει 50-51 (28') και ο Λάνγκφορντ με τρίποντο έκανε το 53-51 στο 30'. Το τρίποντο, το κλέψιμο και το καλάθι του Τολιόπουλου έδωσαν ώθηση στην ΑΕΚ (58-51, 32') και ο Χρυσικόπουλος από την περιφέρεια έκανε το +12 (63-51, 33'). Ο Τολιόπουλος «εκτέλεσε» ξανά (66-55, 35'), Χάμοντς κι Έβανς «απάντησαν» (66-60, 37'). Ο Λάνγκφορντ έβαλε βολές (68-60, 39') από το αντιαθλητικό του Σμιθ, που αποχώρησε από το ματς, ο Γκίλμπερτ απείλησε από τα 6.75μ (69-65, 39'30'') και ο Λάνγκφορντ «έγραψε» το τελικό 74-68, από την γραμμή των βολών.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ έβαλε τα κρίσιμα σουτ στα τελευταία δέκα λεπτά, ενώ επικράτησε στα ριμπάουντ, ειδικά τα επιθετικά.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βασίλης Τολιόπουλος ξεχώρισε με την παρουσία (επιθετικά κι αμυντικά) στην τελευταία περίοδο, ενώ ο Λίνος Χρυσικόπουλος έκανε καλό ματς από την αρχή.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Κιθ Λάνγκφορντ μπορεί να είχε 7/19 σουτ, αλλά έβαλε κρίσιμο σουτ στο τέλος της τρίτης περιόδου.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Μούρτος και Τέρνερ δεν βοήθησαν τον Ήφαιστο.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Λάνγκφορντ έβαλε τρίποντο στο τέλος της τρίτης περιόδου, ο Τολιόπουλος με τρίποντα και άμυνα και ο Χρυσικόπουλος επίσης με σουτ, κράτησαν την ΑΕΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 35-42, 53-51, 74-68.