Ρέθυμνο - Προμηθέας 70-63: Οι Κρητικοί έχουν σφυγμό! (vid)

Το Ρέθυμνο πέτυχε τεράστια νίκη επί του Προμηθέα Πάτρας με 70-63 και πήρε σημαντική βαθμολογική και ψυχολογική ανάσα στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Το ένστικτο της επιβίωσης έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο «Μελίνα Μερκούρη», εκεί όπου το Ρέθυμνο επέβαλε τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Προμηθέα που προερχόταν από το ταξίδι και τη βαριά ήττα από τη Μονακό. Έτσι, η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου επιβεβαίωσε ότι θα παλέψει μέχρι τέλους για τον μεγάλο στόχο της παραμονής.

Ο αγώνας

Ωραίο παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό στο «Μελίνα Μερκούρη», εκεί όπου οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες μετά από 7' αγώνα (14-14). Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 19-16 για τους Κρητικούς που σούταραν 4/7 δίποντα και 2/6 τρίποντα ενώ υποχρέωσαν τους φιλοξενούμενους σε 5 λάθη.

Από την άλλη πλευρά, οι παίκτες του Μάκη Γιατρά επέλεξαν να εκτελέσουν τις περισσότερες επιθέσεις τους από την περιφέρεια όμως ήταν άστοχοι, σημειώνοντας μόλις 3/12 τρίποντα.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τους Μάρεϊ (8π.), Φράνκαμπ (7π.) και Χριστοδούλου (7π.) με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 33-26, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο 35-28. Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με σερί 4-0 των Κρητικών (39-28) ενώ οι Πατρινοί επέμειναν στο τρίποντο, μειώνοντας σε 39-32 με τον Κασελάκη.

Ήταν μόλις το πέμπτο εύστοχο του Προμηθέα σε 20 προσπάθειες ωστόσο το Ρέθυμνο κράτησε διαφορά ασφαλείας στο 30' (50-38). Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου κυριάρχησε στη ρακέτα κι εν τέλει έφτασε στη σπουδαία νίκη με 70-63.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Ρέθυμνο σούταρε με 64% στο δίποντο (21/33) κι εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των Πατρινών πίσω από τα 6μ.75 (8/33 τρίποντα).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ανδρέας Χριστοδούλου είχε 16 πόντους με 2/2 βολές, 4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κερδισμένα φάουλ σε 29:24.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή βραδιά ο Λίποβι με 0/5 σουτ εντός πεδιάς, ο Έλις με 0/3 σουτ και ο Γιώργος Μπόγρης με 0/1 δίποντο, 1 λάθος και 3 ριμπάουντ σε 13:08.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Λι βοήθησε το Ρέθυμνο με 7 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Ρέθυμνο τα 17 λάθη, ο Προμηθέας τα 25 χαμένα τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 35-28, 50-38, 70-63.