Προμηθέας – Παναθηναϊκός 69-71: Τόμας και Ράις υπέγραψαν την «πράσινη» νίκη

Γιώργος Κούβαρης

Αυτή τη φορά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν ήταν το ίδιο «εκρηκτικός» όσο απέναντι στην Ούνικς Καζάν και δυσκολεύτηκε μέχρι να νικήσει τον Προμηθέα Πάτρας με 71-69 στον τελικό του «Orange Trophy». Καλύτεροι Τόμας, Ράις, άστοχος ο Φριντέτ.

Με την άμυνα του Προμηθέα να είναι καλά διαβασμένη και προσαρμοσμένη πάνω στον Τζίμερ Φριντέτ, οι «πράσινοι» αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στον τελικό του τουρνουά στην Πάτρα. Η επίθεση δεν πέταγε... φωτιές όπως στο πρώτο ματς με την Ούνικς ωστόσο χάρη στην... άμυνα και το επιμέρους 20-6 της 3ης περιόδου κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 71-69 και να κατακτήσουν την πρώτη θέση.

Ο Ντεσόν Τόμας με 23 πόντους (6/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ) ήταν ο καλύτερος παίκτης για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη και μάλιστα αναδείχθηκε και MVP του τουρνουά. Πολύ καλή και η παρουσία του Ταϊρίς Ράις, ο οποίος πρόσθεσε άλλους 15 πόντους (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ). Αντίθετα, ο Φριντέτ ήταν εγκλωβισμένος και πολύ άστοχος (1/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 8/8 βολές), γεγονός που δημιούργησε σε πολλά σημεία του αγώνα προβλήματα στον Παναθηναϊκό.

Αν μη τι άλλο οι νταμπλούχοι έβγαλαν αρκετές αδυναμίες και στην επίθεση έχοντας μόλις 3/17 τρίποντα ενώ το μεγάλο πρόβλημα παρουσιάστηκε στη ρακέτα τους, αφού οι παίκτες του Προμηθέα μάζεψαν 21 επιθετικά ριμπάουντ!! Παρόλα αυτά, ο Πεδουλάκης θα κρατήσει το 92% στις βολές με 22 εύστοχες όπως επίσης και το καλό παιχνίδι μέσα στο καλάθι με Τόμας, Παπαγιάννη και δη στο 3ο δεκάλεπτο.Στα «μείον» οι μόλις 11 ασίστ, την ώρα που απέναντι στην Ούνικς είχαν 23!

Το ματς

Ο Προμηθέας όχι μόνο παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός από το ξεκίνημα του ματς, αλλά ήταν η ομάδα που έλεγχε το παιχνίδι καθ' 'όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Πρωτίστως ο Λάνγκστον Χολ και στη συνέχεια οι Αγραβάνης, Φίλερ, ήταν εκείνοι που έκαναν την μεγαλύτερη «ζημιά» στον Παναθηναϊκό στο πρώτο μισό του ματς. Βέβαια οι καλές επιλογές στην επίθεση ήταν απόρροια της εξαιρετικής άμυνας, με τον Μάκη Γιατρά να βάζει συνθήκες... επίσημου ματς στον τελικό του «Orange Trophy».

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι παίκτες του Προμηθέα προσπαθούσαν να ασκήσουν μεγάλη πίεση στα γκαρντ των «πρασίνων» και φυσικά να αντιμετωπίσουν τον Τζίμερ Φριντέτ με συνεχόμενα «double teams» ο οποίος είχε... εγκλωβιστεί (4π., στο α' μέρος) και δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους για το καλάθι του Προμηθέα. Οι «πράσινοι» αγκομαχούσαν να φτάσουν στο καλάθι του Προμηθέα, κάτι που φαίνεται από τους μόλις 33 πόντους του στο πρώτο μισό του ματς. Όπερ και σημαίνει δύο λιγότεροι από τους... 35 που είχε στην πρώτη περίοδο του αγώνα με την Ούνικς Καζάν.

Σε αυτό έπαιξαν ρόλο τα 6 λάθη αλλά και τα μόλις 1/8 τρίποντα των νταμπλούχων, οι οποίοι είχαν βρεθεί στο -10 (35-25 ο Προμηθέας) στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Οι Πατρινοί είχαν πραγματοποιήσει ένα επιμέρους 16-6 χάρη στην καλή τους άμυνα και τα εύκολα καλάθια που βρήκαν στο ανοικτό γήπεδο.

Ο Παναθηναϊκός είχε τεράστιο πρόβλημα στα ριμπάουντ, με τον Προμηθέα να έχει 9 επιθετικά έναντι μόλις ενός των «πρασίνων» (σ.σ. από τον Ουάιλι το οποίο και μετέτρεψε σε καλάθι) όπως επίσης και στην δημιουργία με μόλις 3 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο, έναντι 11 του Προμηθέα. Βέβαια ήταν εύστοχος σε βολές (8/8) και δίποντα (11/19), την ώρα που οι γηπεδούχοι μετρούσαν με τη σειρά τους 5/18 τρίποντα, 10/22 δίποντα και μόλις 3 λάθη.

Στην 3η περίοδο το «τριφύλλι» έκανε ότι δεν έκανε στα προηγούμενα ματς. Έπαιξε εξαιρετική άμυνα με αποτέλεσμα να δεχτεί μόλις 6 πόντους και τον Προμηθέα να έχει 3/18 σουτ! Αποτέλεσμα; Επιμέρους 20-6, αλλαγή στο ματς και το σκορ στο 53-46 για τον Παναθηναϊκό. Ο Ντεσόν Τόμας ήταν εκείνος που είχε πάρει την κατάσταση στα χέρια του με 11 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο την ώρα που ο Τζίμερ Φριντέτ ήταν αρκετά άστοχος σε σχέση με το παιχνίδι του Σαββάτου κόντρα στην Ούνικς. Μαζί με τον Τόμας και ο Παπαγιάννης ανέβασε αισθητά την απόδοσή του σε εκείνο το χρονικό διάστημα.

Η διαφορά έφτασε και στο +8 για τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα της 4ης και τελευταίας περιόδου (50-58) ύστερα από τρίποντο του εξαιρετικού Ταϊρίς Ράις, αν και ο Προμηθέας μπόρεσε και πάλι να μειώσει στο ένα καλάθι (62-64 και 64-66) ένα λεπτό πριν από το τέλος. Ο Τόμας με 2/2 βολές στα 16'' πριν από το τέλος του αγώνα έκανε το 64-68 ενώ ο Φίλερ με καλάθι μείωσε και πάλι σε 66-68 στα 12''. Ο Τζίμερ Φριντέτ πήρε σειρά να ευστοχήσει σε ένα ζευγάρι βολών στα 10'' για το 66-70

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 40-33, 46-53, 69-71