Ρέθυμνο - Περιστέρι Βίκος Cola 83-73

Γιώργος Κούβαρης

Με έναν εκπληκτικό Στιβ Μπαρτ, το Ρέθυμνο επικράτησε του Περιστερίου Βίκος Cola στην Κρήτη με 83-73 και βρέθηκε μια ανάσα από την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία και τη νέα αγωνιστική σεζόν.

Μόνο με... αυτοκτονία και ταυτόχρονα να έρθουν τα πάνω-κάτω δεν θα συνεχίσει στην Basket League η ομάδα του Ρεθύμνου, η οποία σημείωσε τη νίκη-κλειδί απέναντι στους «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη». Απλούστατα το μόνο που... χρειάζεται είναι να συμβεί το φυσιολογικό την τελευταία αγωνιστική και ο Παναθηναϊκός να επικρατήσει στο ΟΑΚΑ της Κύμης.

O Στιβ Μπαρτ ήταν πραγματικό... πολυβόλο στο ματς και εκείνος που πήρε από το χέρι το Ρέθυμνο και το οδήγησε στην τελική επικράτηση έχοντας 28 πόντους με 4/7 δίποντα, 5/11 τρίποντα και 5/7 βολές στα 34 λεπτά που έμεινε στο παρκέ. Μάλιστα άλλοι τέσσερις παίκτες των Κρητικών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ κλειδί για να μπορέσουν οι γηπεδούχοι να φτάσουν στην τελική επικράτηση ήταν τα τρίποντα έχοντας ευστοχήσει 15 φορές έξω από τα 6.75 μέτρα σε 31 προσπάθειες. Όπερ και σημαίνει ποσοστό ευστοχίας που έφτανε στο 48%.

Στον αντίποδα, καλύτερος ήταν ο Κάλαχαν με 14 πόντους και 6/8 σουτ εντός παιδιάς, με τον Μπεντίλ να τελειώνει το ματς με double-double έχοντας 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ουσιαστικά το Ρέθυμνο εκμεταλλεύτηκε το καλό ημίχρονο όπου είχε προηγηθεί με 39-28, με το Περιστέρι να είναι αρκετά άστοχο με 1/7 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς στο πρώτο μισό του αγώνα, ενώ έφτασε και στο +12 (50-38) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ο Μπαρτ ήταν... ασταμάτητος ενώ το Περιστέρι άργησε να... μπει στο ματς. Το Ρέθυμνο μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα και να κρατήσει την διαφορά ασφαλείας (79-67) μέχρι και δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Ρέθυμνο είχε 15/31 τρίποντα, λίγα λάθη (8 στον αριθμό), καλό ποσοστό στα δίποντα (55%) ενώ μπόρεσε να διαχειριστεί στο δεύτερο ημίχρονο την διαφορά που είχε πάρει στο πρώτο μισό του ματς.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Στιβ Μπαρτ ήταν «όλα τα λεφτά» στο ματς έχοντας 28 πόντους με 4/7 δίποντα, 5/11 τρίποντα και 5/7 βολές, όπως επίσης 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Πολύ καλό ματς από τον Σιγκούνα (12π., 2/4τρ.) ενώ «γεμάτη» στατιστική είχε και πάλι ο Χίκι με 11 πόντους, 7 ασίστ και 7 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Δεν βοήθησε ο Βασιλόπουλος σε αυτό το ματς μένοντας στου 5 πόντους, ενώ υπέπεσε και σε 4 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η αντίδραση του Ρεθύμνου όταν το Περιστέρι είχε πλησιάσει σε 28-24 στο στο 16' αφού οι Κρητικοί με ένα επιμέρους 11-4 πήραν προβάδισμα 11 πόντων στο ημίχρονο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Ρέθυμνο τις λιγότερες ασίστ ενώ το Περιστέρι το κακό ποσοστό στα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο (1/7)

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 39-28, 63-53, 83-73