Κολοσσός – Περιστέρι Βίκος Cola 77-84

Το Περιστέρι Βίκος Cola (16-8) πέρασε νικηφόρα από το Βενετόκλειο, επικρατώντας του Κολοσσού (3-20) με σκορ 77-84.

Οι Ροδίτες έπαιζαν τη... ζωή τους απέναντι στους «κυανοκίτρινους» όμως η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της απέναντι στον Κολοσσό που βρίσκεται πλέον με το 1.5 πόδι στην Α2.

Ο αγώνας

Το Περιστέρι Βίκος Cola μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε νωρίς - νωρίς με +12, όταν ο Βασίλης Μουράτος έκανε το 2-14 στο 3'49" από τη γραμμή των βολών. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα, έκαναν σερί 9-0 και μείωσαν σε 11-14 ενώ ο Τρε Ντεμπς διαμόρφωσε το 23-23 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος στο Βενετόκλειο. Ο Ραμόν Μουρ σκόραρε για το 24-32 ωστόσο οι Ροδίτες δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο σκορ, μειώνοντας σε 35-36 με το τρίποντο του Μπράουνινγκ στα 2'30" για το ημίχρονο.

Ο ίδιος παίκτης ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 42-38 με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο κι εν συνεχεία ο Στίβι Μπράουνινγκ ανέβασε τη διαφορά στο +9 (47-38, 21'21") για την ομάδα του Στέργιου Κουφού! Από 'κει και πέρα, το Περιστέρι Βίκος Cola βρήκε λύσεις στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά του κι ανέκτησε το προβάδισμα με το τρίποντο του Παναγιώτη Βασιλόπουλου (57-59, 27'29"). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 58-64 για τους «κυανοκίτρινους» που ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ παρά την πίεση του Κολοσσού Ρόδου. Το τρίποντο του Στίβεν Γκρέι στο 1:24 για το φινάλε έκανε το 70-81 για τους Περιστεριώτες που επικράτησαν με 77-84.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι φιλοξενούμενοι σούταραν με 47% στο τρίποντο (11/23), είχαν 23/13 στην αναλογία ασίστ/λάθη ενώ τέσσερις παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Στίβεν Γκρέι ηγήθηκε επιθετικά του Περιστερίου, έχοντας 22 πόντους, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα στα 34:01 που έμεινε στο παρκέ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Έντουαρντ Ντάνιελ των φιλοξενούμενων είχε 2 πόντους με 1/5 σουτ εντός πεδιάς, 2 ασίστ και 3 λάθη σε 16:49 συμμετοχής.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος είχε 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 λάθη σε 32:17.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Κολοσσός τα 19 χαμένα τρίποντα, το Περιστέρι Βίκος Cola τα «νεκρά» διαστήματα.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 42-38, 58-64, 77-84.