Προμηθέας - Ήφαιστος 73-68

Ο Προμηθέας (14-7) νίκησε τον Ήφαιστο (11-10) με 73-68 σε αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Ο Προμηθέας δυσκολεύτηκε, αλλά έκαμψε την αντίσταση του Ηφαίστου με 73-68 κι παρέμεινε σε τροχιά... τετράδας.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ όμορφο μπάσκετ δικαιολογώντας τη βαθμολογική τους θέση. Ο Προμηθέας με ισορροπία στο σκοράρισμα (κοντά και μακριά από το καλάθι) διατηρούσε μικρό προβάδισμα. Ο Ήφαιστος από την άλλη πλευρά ακουμπώντας τη μπάλα περισσότερο στους ψηλούς του (κυρίως τον Έβανς που είχε 10π., 9ρ. στο ημίχρονο) φρόντιζε να μένει κοντά στο σκορ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βρήκε συνεχόμενους πόντους από τα γκαρντ του (Μούρτος, Σταμάτης, Γκότσερ) κι έτσι προσπέρασαν με 52-55 (28'). Η ροή του ματς δεν άλλαζε για κανέναν λόγο. Οι δύο ομάδες εστίασαν περισσότερο στα αμυντικά τους καθήκοντα καθώς υπήρχε κι η κούραση. Στο τέλος οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και με πρωταγωνιστές τους Κατσίβελη και Παρκς πανηγύρισαν τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το ματς κι έτσι το 37% στο τρίποντο αποδείχτηκε κομβικής σημασίας.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λίποβι σε 32:38 είχε 13 πόντους (2/2δ., 2/5τρ., 3/5β.), 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γκότσερ ολοκλήρωσε με 4 πόντους έχοντας 2/9 σουτ.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Εξαιρετικός ήταν ο Κατσίβελης με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 6 λάθη

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ ισόπαλο στους 67 πόντους ο Κατσίβελης ευστόχησε σε τρίποντο και εν συνεχεία ο Παρκς με φόλοου έκανε το 72-67.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Προμηθέας τις 12/24 βολές. Ο Ήφαιστος τις επιθετικές επιλογές στο τέλος.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρομερό κόψιμο του Έβανς σε προσπάθεια του Παρκς να καρφώσει στο 28΄της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 42-38, 57-60, 73-68