Προμηθέας - Χολαργός 86-61

Ο Προμηθέας (13-6) μετέτρεψε σε... περίπατο την αναμέτρηση με τον Χολαργό (8-11) κι επικράτησε με 86-61, για την 19η αγωνιστικής της Basket League.

Εύκολη υπόθεση έκαναν την αναμέτρηση με τον Χολαργό οι Πατρινοί!

Μετά τον αποκλεισμό στην Ευρώπη από την Τενερίφη και μετά τα τρία πρώτα λεπτά του αγώνα, ο Προμηθέας «ξέσπασε» στην ομάδα του Άρη Λυκογιάννη κι έκανε την αναμέτρηση εύκολη υπόθεση.

Ο Μάκης Γιατράς μοίρασε το χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του και όλοι προσέφεραν από κάτι, για να διατηρηθεί η ομάδα στην τρίτη θέση της βαθμολογίας (μετά και την τιμωρία του Ολυμπιακού).

Άτυχη στιγμή στο 35' για τους φιλοξενούμενους που είδαν τον Διονύση Σκουλίδα να αποχωρεί ξανά τραυματίας, μετά από τρεις μήνες και το ματς στον Άρη.

Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς ξεχώρισε για τον Χολαργό με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ο Ζερμέιν Λοβ πρόσθεσε 11 πόνους και ο Ντάνι Αγκμπελίς πήρε 10 ριμπάουντ.

Το ματς

Ο Χολαργός κατάφερε να προηγηθεί μόνο στα πρώτα λεπτά του αγώνα (0-3, 2'), αφού ο Προμηθέας άρχισε να παίρνει τον έλεγχο (12-5, 6') κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο 21-14. Ο Έλις έκανε... πάρτι στη ρακέτα των αντιπάλων (14π.) και με επιμέρους 14-4, οι Πατρινοί έφτασαν στο 35-18 (15'). Ο Μπράουν με τρίποντο έβαλε την ομάδα του στο +21 (42-21, 19') και ο Σαλούστρος έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με το 45-25 (20').

Με πόντους του Γιάνκοβιτς και του Αγκμπελίς, ο Χολαργός προσπάθησε να μειώσει (47-33, 24'), αλλά ο Προμηθέας έπαιρνε πόντους από την περιφέρεια (62-39, 28') και διατήρησε την μεγάλη διαφορά στο 30' (66-43). Γιάνκοβιτς και Λοβ «πάλευαν» (68-53, 33'), ενώ ο Σκουλίδας αποχώρησε τραυματίας (χτύπησε στον αστράγαλο) στο 35', μετά το σκληρό, αντιαθλητικό φάουλ του Παρκς (74-56). Ο Αμερικανός έδωσε την μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (83-58, 37') και οι Πατρινοί πανηγύρισαν ένα άνετο αποτέλεσμα (86-61).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας ήταν δυνατός στην ρακέτα, αλλά και πολύ εύστοχος από την περιφέρεια, γεγονός που τον κατέστησε κυρίαρχο του αγώνα. Επίσης, οι παίκτες του Γιατρά μοίρασαν διπλάσιες ασίστ από τους αντιπάλους τους.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Οκτάβιους Έλις δεν είχε... αντίπαλο στη ρακέτα στο πρώτο μέρος (14π.), ενώ στο δεύτερο μέρος τη... σκυτάλη πήρε ο Τερέλ Παρκς (14π., 8ρ.). Ολεξάντρ Λίποβι (11π.) και Τόνι Μέιερ (10π.) έβαλαν μεγάλα σουτ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ρίον Μπράουν (9π., 5ασ.) και Νίκος Γκίκας (8π., 7ασ.) βοήθησαν σημαντικά.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Φιτζπάτρικ και Οκερέαφορ βοήθησαν σε ριμπάουντ και ασίστ, αντίστοιχα, αλλά ήταν άστοχοι επιθετικά, αφού είχαν 1/10 σουτ μαζί.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Μετά τα πρώτα τρία λεπτά του ματς, ο Προμηθέας πήρε τον έλεγχο. Έθεσε τις βάσεις με τον Έλις στη ρακέτα κι έπειτα ήταν πιο αποτελεσματικός από το τρίποντο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Προμηθέας τίποτα, ο Χολαργός το γεγονός ότι δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ευκαιρίες για σκορ (έμεινε στις 3 ασίστ), με αποτέλεσμα να «ξεφύγουν» οι γηπεδούχοι.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η πάσα του Γκίκα πάνω από τους Κώττα και Λοβ για το κάρφωμα με το ένα χέρι του Παρκς (66-43)!

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 45-25, 66-43, 86-61.