ΑΕΚ - Κύμη 96-92 (pics & vid)

Η ΑΕΚ (14-5) δυσκολεύτηκε αρκετά με την Κύμη (4-15), αλλά φέρθηκε... επαγγελματικά και νίκησε με 96-92, για την 19η αγωνιστική. Τζέιμς και Σαντ-Ρος τραυματίστηκαν, ανησυχία για τον δεύτερο.

Εν μέσω ατυχίας (τραυματίστηκαν Τζέιμς και Σαντ-Ρος), αλλά και αστοχίας στην αρχή του αγώνα, οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να νικήσουν την ομάδα της Εύβοιας και να διατηρηθούν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας (μετά και την τιμωρία του Ολυμπιακού, για την οποία εκκρεμεί η έφεση).

Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι έφτασαν μέχρι και το +14, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ ανταγωνιστικοί και μείωσαν σε 89-85 (38'). Η ΑΕΚ, ωστόσο, βρήκε λύσεις και πανηγύρισε στο τέλος.

Λιούις (26π., 6ρ., 6ασ.) και Χόρτον (18π., 15ρ.) δημιούργησαν μεγάλο πρόβλημα στους γηπεδούχους.

Όμορφες εικόνες από τους πρόσφυγες που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ.

Το ματς

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, η ΑΕΚ ήταν... αλλού, με την Κύμη να πετυχαίνει πόντους από την περιφέρεια και στον αιφνιδιασμό (0-6, 3') και με τον Τσαλμπούρη να φορτώνεται γρήγορα με τρία φάουλ. Όσο άστοχοι ήταν οι γηπεδούχοι (4/14 σουτ), τόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αποτελεσματικοί στην επίθεση με τους Χόρτον, Σαγκς και Καρινιάουσκας (12-22, 8') και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 17-24.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Τζέιμς αποχώρησε από το παρκέ, καθώς χτύπησε στο μάτι και η Κύμη είχε βρει το ρυθμό της, αφού άνοιγε την διαφορά (24-36, 14'). Εκεί, οι «κιτρινόμαυροι» έβγαλαν αντίδραση, έκαναν σερί 22-0 και πέρασαν μπροστά 46-36 (18'), με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 48-37 (20').

Η Κύμη μπήκε πάλι «ζεστά» στο τρίτο δεκάλεπτο (52-47, 23'), αλλά οι Τζέιμς και Γκρίφιν έδωσαν λύσεις (66-54, 28'), όπως και ο Γιαννόπουλος (69-61, 30'). Οι παίκτες του Ισίδωρου Κουτσού προσπάθησαν να απειλήσουν ξανά (82-76, 35') και ο Λιούις... πάγωσε τους «κιτρινόμαυρους» με το τρίποντό του (89-85, 38'), αλλά η ΑΕΚ βρήκε λύσεις και έφτασε στη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ πήρε 26 πόντους από τα 22 λάθη της Κύμης, ενώ καλυτέρευσε το ποσοστό στα δίποντα και μπήκαν κρίσιμα σουτ, όταν έπρεπε.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Χάντερ είχε 16 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Ματσιούλις 14 πόντους και 7 ασίστ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Γκρίφιν είχε 12 πόντους και 5 ασίστ και ο Γιαννόπουλος 11 πόντους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ουάσινγκτον είχε 1/7 σουτ σε περίπου 30 λεπτά.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το εκπληκτικό 22-0 σερί της ΑΕΚ στην δεύτερη περίοδο, της έδωσε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά τα κρίσιμα σουτ στο τέλος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ το ότι δέχθηκε 92 πόντους και είδε παίκτες της να τραυματίζονται, ενώ η Κύμη την ευκαιρία να κάνει μια μεγάλη νίκη.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η ασίστ πίσω από την πλάτη του Ματσιούλις για το κάρφωμα του Χάντερ (79-66, 33') και η alley oop συνεργασία των Λιούις - Χόρτον (80-72, 35')!

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 48-37, 69-61, 96-92.