Λαύριο - Ολυμπιακός 76-81

Ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ κακό μπάσκετ και νίκησε στο τέλος το ανταγωνιστικό Λαύριο με 76-81.

Ο Ολυμπιακός έφυγε με τη νίκη από το Λαύριο επικρατώντας πολύ δύσκολα με 76-81. Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσίασαν τραγικό πρόσωπο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να κερδίζουν δίκαια τις εντυπώσεις.

Οι γηπεδούχοι με τους Λαμπ και Μπιούφορντ να σκοράρουν από μακρινή απόσταση παρουσιάστηκαν κάτι περισσότερο από ανταγωνιστικοί στην πρώτη περίοδο. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν αρκετά προβλήματα στην άμυνά τους κι έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε ισόπαλο στους 22 πόντους.

Οι παίκτες του Σερέλη συνέχισαν την άριστη εικόνα τους και με αιφνιδιασμούς των Χαραλαμπόπουλου και Κακλαμανάκη βρέθηκαν στο +8 (32-2, 14'). Ένα μικρό ξέσπασμα με πόντους από τα χέρια των Πρίντεζη και Ουέμπερ, άλλαξε την κατάσταση και ισορρόπησε ξανά την κατάσταση στον πίνακα του σκορ (38-38, 19').

Το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ήταν μονομαχία μεταξύ Μιλόσεβιτς και Πρίντεζη κυρίως. Οι δύο παίκτες σκόραραν με ευκολία, ωστόσο οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα μέχρι το 28' αφού σε εκείνο το σημείο Ουίλιαμς Γκος και Σπανούλης έβαλαν τους Πειραιώτες μπροστά στο σκορ με 57-61.

Οι γηπεδούχοι όχι μόνο δεν τα παράτησαν, αλλά εκμεταλλευόμενοι την άθλια άμυνα των αντιπάλων τους προσπέρασαν ξανά (68-67, 33'). Ο Σπανούλης πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με 7 δικούς τους πόντους το μετέτρεψε σε 70-74, 34'). Ο Λούντζης με τρίποντο μείωσε στον πόντο (73-74, 36') για να ακολουθήσει διάστημα με λάθη και άστοχα σουτ εκατέρωθεν. Στο τέλος το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι γηπεδούχοι έκαναν δύο λάθη, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν αιφνιδιασμό με τον Ουέμπερ και με ψυχραιμία στις βολές γλίτωσαν το κάζο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός είχε 5 περισσότερες ασίστ από το Λαύριο (13-18) και βρήκε 23 πόντους στον αιφνιδιασμό.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπριάντε Ουέμπερ σε 20:40 είχε 14 πόντους (3/6δ., 2/3τρ., 2/3β.), 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη κι ένα κλέψιμο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Βασίλης Σπανούλης πήρε την ομάδα στην πλάτη του και τελείωσε με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Δεν βοήθησε όσο θα ήθελε ο Σερέλης ο Τζαμέλ Νίξον που έμεινε στους 4 πόντους σε 14:35.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Γιώργος Πρίντεζης είχε 18 πόντους (7/15 σουτ) και 5 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ 76-76 ο Λαμπ έκανε λάθος επαναφορά και ο Ουέμπερ βρήκε εύκολο καλάθι. Με το σκορ στο 76-78 ο Κουζέλογλου αστόχησε από τα δύο μέτρα με 4'' για τη λήξη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Λαύριο τις κακές επιλογές στο τέλος. Ο Ολυμπιακός την άμυνά του.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η ωραία επίθεση των γηπεδούχων που τελείωσε με άλεϊ ουπ πάσα του Νίξον και κάρφωμα του Κακλαμανάκη στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 44-40, 61-63, 76-81