Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Πανιώνιος 96-71

Γιώργος Κούβαρης

O Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είχε τη... φόρα της νίκης στην Πόλη και επικράτησε εύκολα του Πανιωνίου με 96-71 διατηρώντας το αήττητο στην Basket League με 18 νίκες σε ισάριθμα ματς. Καλύτεροι οι Παπαγιάννης, Τόμας και Γκιστ.

Και το αήττητο... καλά κρατεί για τον Παναθηναϊκό! Παίζοντας κατά διάστημα θεαματικό μπάσκετ, οι «πράσινοι» δεν είχαν κανένα πρόβλημα απέναντι στον Πανιώνιο για τη νίκη (96-71) και τη διατήρηση του αήττητου με 18 νίκες σε 18 αναμετρήσεις της Basket League.

Ουσιαστικά ένα επτάλεπτο στο δεύτερο δεκάλεπτο έφτανε και περίσσευε για τον Παναθηναϊκό να εκτοξεύσει τον δείκτη του σκορ στο +23 (52-29) και να μετατρέψει το υπόλοιπο ματς σε... τυπική διαδικασία. Ο Γιώργος Παπαγιάννης επιβεβαίωσε και σε αυτό το ματς την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται έχοντας 16 πόντους με 8/11 δίποντα και 7 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ ο ΝτεΣόν Τόμας με 18 πόντους και 7/13 εντός παιδιάς, ενώ ιδιαίτερα θετικός ήταν ο Τζέιμς Γκιστ με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ νωθρά στο παρκέ και ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής η... μηδαμινή διάθεση που είχε γι' αυτό το ματς. Ουσιαστικά μπήκε στο παιχνίδι με το σκεπτικό «άντε να τελειώνουμε» και αυτό αποτυπώθηκε και με το παραπάνω στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός και να εκμεταλλευτεί τα άσχημα ποσοστά των «πρασίνων» στα σουτ εντός παιδιάς. Αποτέλεσμα; Να μείνει κοντά στο σκορ (22-19 στο 10') και να βρεθεί ακόμα και στον... πόντο (24-23) λίγο μετά το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Μέχρι εκεί όμως...

Ο Ρικ Πιτίνο έκανε συνέχεια rotation, άλλαζε πρόσωπα στο παρκέ μέχρι που κατέληξε στους Καλάθη, Λάνγκφορντ, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη για να «καθαρίσει» με την υπόθεση της νίκης. Οι «πράσινοι» δυνάμωσαν στην άμυνα, άρχισαν να... στραγγαλίζουν τους παίκτες του Πανιωνίου και με συνεχόμενα κλεψίματα βρήκαν πολλά καλάθια στο ανοικτό γήπεδο. Τα έξι κλεψίματα στο πρώτο ημίχρονο έγιναν... 14 πόντοι, όσο και όσοι σημείωσαν από αιφνιδιασμούς. Τόμας (11π.), Παπαπέτρου (8π.), Παπαγιάννης (8π.) και Λάνγκφορντ (8π.) ήταν εκείνοι που οδηγούσαν τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο σκοράρισμα, ενώ ο Χάμιλτον είχε 9 πόντους για τον Πανιώνιο.

Οι «πράσινοι» μέτρησαν 14/25 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 15/19 βολές, ενώ είχαν 20 ριμπάουντ περισσότερα (30-10!!!) από τον Πανιώνιο που σούταρε με 35% στα σουτ εντός παιδιάς (12/34) στο πρώτο ημίχρονο (9/19 δίποντα, 3/15 τρίποντα).

Όπως ήταν αναμενόμενο η συνέχεια αποτέλεσε... τυπική διαδικασία. Ο Παναθηναϊκός έριξε... ταχύτητα και ουσιαστικά άρχισε να κρατάει δυνάμεις για την αποστολή στη Μόσχα και το παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ. Ο ΝτεΣόν Τόμας ήταν εκείνος που «τελείωνε» τις περισσότερες φάσεις από το low post, τη στιγμή που η «πράσινη» άμυνα είχε χαλαρώσει τελείως. Οι Όστιν, Μπέρι και Παπαντωνίου ήταν εκείνοι που κρατούσαν τον Πανιώνιο στο ματς και δεν άφηναν την διαφορά να πάρει μεγάλες διαστάσεις στην τρίτη περίοδο (72-54).

Στην τελευταία περίοδο η διαφορά έφτασε και τους 30 πόντους (89-59) με τον Παναθηναϊκό να συνδυάζει το θέαμα με την ουσία και τον Γιώργο Παπαγιάννη να «τελειώνει» φάσεις με alley oop καρφώματα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος στα ριμπάουντ έχοντας 27 περισσότερα από τον Πανιώνιο (55-28), είχε καλό ποσοστό στα τρίποντα (42% με 8/19), μοίρασε 25 ασίστ, έκλεψε 10 φορές τη μπάλα, την ωρα που ο Πανιώνιος είχε μόλις 36% στα σουτ εντός παιδιάς.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιώργος Παπαγιάννης είχε και πάλι «γεμάτο» ματς στα 24:34 που βρέθηκε στο παρκέ, έχοντας 16 πόντους με 8/11 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 τάπες, 1 κλεψιμο και μόλις 1 λάθος. Ο ΝτεΣόν Τόμας ήταν και εκ νέου συνεπής με 18 πόντους (6/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/5 βολές), 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μακ Κι δεν βοήθησε καθόλου τον Πανιώνιος με 1/6 σουτ και 2 λάθη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τζέιμς Γκιστ βρίσκεται σε ανοδική πορεία έχοντας αυτήν την φορά 13 πόντους με 2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το δέυτερο δεκάλεπτο και το επιμέρους 28-6 που έκανε ο Παναθηναϊκός, με αποτέλεσμα το 24-23 να γίνει 52-29 λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η φοβερή έμπνευση του Νικ Καλάθη στην δεύτερη περίοδο, ο οποίος ξεδίπλωσε τον αιφνιδιασμό, πέταξε τη μπάλα στο ταμπλό και ο επερχόμενος Παπαγιάννης κάρφωσε με έμφαση στο καλάθι του Πανιωνίου.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός τα 21 λάθη και ο Πανιώνιος τα... χαμένα ριμπάουντ και το 21% στα τρίποντα

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 52-32, 72-54, 96-71