Λαύριο - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 55-80

Γιώργος Κούβαρης

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ διατήρησε το αήττητο στο πρωτάθλημα (15/15) και παράλληλα συμπλήρωσε 600 νίκες στην regular season της Basket League μετά και το... εύκολο πέρασμα από το Λαύριο (80-55). Καλύτεροι οι Τόμας και Μήτογλου.

Σε ένα μοναδικό επίτευγμα κατάφερε να φτάσει το «τριφύλλι» ύστερα από την 15η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια του φετινού πρωταθλήματος. Συγκεκριμένα «έπιασε» το milestone των 600 νικών στην κανονική περίοδο της Basket League (σ.σ. δηλαδή στα χρόνια του επαγγελματικού πρωταθλήματος από την σεζόν 1992-93 και μετά) σε σύνολο 689 αγώνων. Όπερ και σημαίνει ποσοστό επιτυχίας που φτάνει στο εκπληκτικό 87,1%!

Ουσιαστικά ήταν μια... χαλαρή προπόνηση για τους «πράσινους» οι οποίοι έπαιζαν χωρίς τους Πέιν, Λάνγκφορντ και φυσικά τον Νίκο Παππά. Με εξαίρεση τα 1/10 τρίποντα που είχαν στο πρώτο ημίχρονο, επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους «ανοίγοντας» την ψαλίδα της διαφοράς στο δεύτερο ημίχρονο. Οι ΝτεΣόν Τόμας και Ντίνος Μήτογλου είχαν double-double στο ματς, με τον Αμερικανός φόργουορντ να έχει 16 πόντους και 11 ριμπάουντ και τον 22χρονο παίκτη να συμπληρώνει άλλους 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Το ματς

Ιδιαίτερα νωθρό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα και για τις δύο ομάδες. Ο μεν Παναθηναϊκός κρατούσε και δυνάμεις ενόψει του πολύ δύσκολου αγώνα της Παρασκευής (8/2) κόντρα στη Φενέρ στην Πόλη, ενώ το Λαύριο έμοιαζε ιδιαίτερα διστακτικό στο πρώτο πεντάλεπτο. Μόνο ο Λούντζης προσπαθούσε σε εκείνο το διάστημα, αν και η εκατέρωθεν αστοχία (5-6 το σκορ στο 5') δεν έδινε τη δυνατότητα για μεγαλύτερο σκορ στο ματς. Οι ατομικές προσπάθειες του Τόμας και τα επιθετικά ριμπάουντ έδωσαν τη δυνατότητα στους «πράσινους» να προηγηθούν και με 22-16 έχοντας πραγματοποιήσει ένα επιμέρους 10-3 από το -1 (13-12 το Λαύριο στο 7'). Μετά το δεκάλεπτο (19-23 ο Παναθηναϊκός) η ομάδα του Ρικ Πιτίνο «ακούμπησε» αρκετά τη μπάλα στο «ζωγραφιστό», ειδικά από τη στιγμή που οι παίκτες έβλεπαν το καλάθι σαν... κουμπότρυπα από την περιφέρεια.

Συγκεκριμένα είχαν 0/9 τρίποντα μέχρι το 17', με τον Ματ Λοτζέσκι να... σπάει το ρόδι και να δίνει τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με 1/10 σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα. Η διαφορά έφτασε και τους 10 πόντους με τη λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου (31-41) ύστερα από ένα ματς που η αστοχία ήταν το... σήμα κατατεθέν του αγώνα. Ο ΝτεΣόν Τόμας είχε «αγγίξει» το double-double από το ημίχρονο (10π., 9ρ.) ενώ ο Ντορόν Λαμπ οδηγούσε το Λαύριο στο πρώτο ημίχρονο με 14 πόντους (2/4δίπ., 2/5τρ., 4/5β.) και 5 ριμπάουντ. Βέβαια η ομάδα του Σερέλη είχε μοιράσει μόλις μία ασίστ σε ένα ολόκληρο ημίχρονο έχοντας μόλις 11/33 εντός παιδιάς έναντι 17/41 του Παναθηναϊκού.

Στο δεύτερο ημίχρονο το «τριφύλλι» ήταν πιο... παραγωγικό στην επίθεση και αυτό οφείλεται στην άνοδο του Ντίνου Μήτογλου ο οποίος τα πήγε περίφημα ως πεντάρι δίπλα από τον ΝτεΣόν Τόμας, Αμφότεροι ήταν και οι καλύτεροι παίκτες των «πρασίνων» με την διαφορά να φτάνει και στους 18 πόντους (39-57) στο 27'. Συγκεκριμένα είχαν μέχρι εκείνο το σημείο σχεδόν τους μισούς πόντους του Παναθηναϊκού (26 από τους 57) και τα μισά ριμπάουντ (17 από τα 35). Στη συνέχεια ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +22 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ένα διάστημα όπου η ομάδα του Πιτίνο είχε 5/10 τρίποντα (!) αν και στο πρώτο μισό του αγώνα είχε μόλις 1/10 έξω από τα 6.75 μέτρα.

Φυσικά η τελευταία περίοδος αποτέλεσε τυπική διαδικασία. Η διαφορά έφτασε και στους 29 πόντους (47-76) με τον Ρικ Πιτίνο να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, παίρνοντας σκορ και από τους 11 που «πάτησαν» στο παρκέ. Εκτός άφησε τον Τζέιμς Γκιστ, ο οποίος δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου σε αυτό το ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Παναθηναϊκός είχε 12 ριμπάουντ περισσότερα (51-39), είχε εννέα ασίστ περισσότερες (15-6) ενώ εκμεταλλεύτηκε τα μόλις 22/67 σουτ του Λαυρίου.

ΕΚΑΝAN ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο ΝτεΣόν Τόμας είχε 16 πόντους με 7/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 λάθος. Ο Ντίνος Μήτογλου πρόσθεσε άλλους 12 πόντους με 3/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Κουζέλογλου ήταν αρκετά άστοχος με 0/4 σουτ εντός παιδιάς σε 20 λεπτά συμμετοχής.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίτο δεκάλεπτο και το double score του Παναθηναϊκού (12-24) με το οποίο έστειλε την διαφορά στους 20 πόντους.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Θετική ήταν η παρουσία του Λούκας Λεκαβίτσιους με 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η τάπα στα... ίσια του Μήτογλου στον Κουζέλογλου, με τον φόργουορντ του Παναθηναϊκού να παίρνει τη μπάλα, να ανοίγει το παιχνίδι στο ανοικτό γήπεδο και να «τελειώνει» τη φάση με κάρφωμα το καλάθι του Λαυρίου.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Το Λαύριο τα 21 άστοχα τρίποντα (4/25) και οι μόλις 6 ασίστ, ενώ ο Παναθηναϊκός το 26% στα τρίποντα (7/26).

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 31-41, 43-65, 55-80