Χολαργός - Περιστέρι 75-76

Νίκος Καρφής

Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος με τρίποντη βόμβα στη λήξη εκτέλεσε τον Χολαργό, χαρίζοντας στο Περιστέρι ένα μεγάλο διπλό (75-76)! Ανέβηκε στο 11-5 η ομάδα του Πεδουλάκη.

Ματσάρα έγινε ανάμεσα στον Χολαργό και το Περιστέρι, με τον Βασιλόπουλο να.. σκοτώνει τους γηπεδούχους στο τέλος.

Ο Έλληνας φόργουορντ πήρε την ευθύνη στην τελευταία φάση και... εκτέλεσε τους γηπεδούχους με τριποντάρα, γράφοντας το 75-76. Έτσι η ομάδα του Πεδουλάκη ανέβηκε στο 11-5.

Από την άλλη οι ηττημένοι έπεσαν στο 8-8.

Παιχνίδι από παντού στη Novibet με κινητό και τάμπλετ.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μπέντιλ με 20 πόντους. Για τον Χολαργό ο Χόκινς είχε 18.

Το ματς

O Xολαργός ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και προηγήθηκε με 20-10 στο 5'. Το Περιστέρι προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά και τα κατάφερε, αφού ο Μπεντιλ έγραψε το 24-21. στο 8'. Τελικά ο Μουράτος με τρίποντη βόμβα στη λήξη, διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου (29-25).

Ένα καλάθι του Κάλαχαν έφερε την ομάδα του Πεδουλάκη στο -2(36-34) στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Ο Γιάνκοβιτς έδωσε πάλι αέρα 7 πόντων (43-36) στο 18'. Με το καλάθι του Χόκινς (45-39), έκλεισε το πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι σούταραν με 4/12 τρίποντα, ενώ οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ημίχρονο με 4/16 τρίποντα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στο Περιστέρι και ο Χόκινς έκανε το 53-44 στο 25'. Με τον Σκορδίλη να σκοράρει, το Περιστέρι πλησίασε στους 7 (55-48) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το Περιστέρι μπήκε αποφασισμένο στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφερε να προσπεράσει με τον Σίρκο να γράφει το 60-62 στο 34'. Με το τρίποντο του Γιάνκοβιτς ο Χολαργός πήρε πάλι προβάδισμα (65-62). Το ματς έγινε θρίλερ στο τέλος, με τον Οκερέαφορ να ισοφαρίζει σε 70-70, 1 λεπτό πριν το τέλος. Ο Γιάνκοβιτς με 2/2 βολές έκανε το 72-71. Στα 22 δευτερόλεπτα για το τέλος, ο Βασιλόπουλος έκανε 2/2 βολές για το 72-73, αλλά ο Φιτζπάτρικ έκανε το 75-73 με τρίποντο.

Η τελευταία λέξη άνηκε στον Βασιλόπουλο, ο οποίος με τριποντάρα στο τέλος, εκτέλεσε τον Χολαργό, χαρίζοντας τη νίκη στο Περιστέρι.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Δεν χρειάζεται να πει κάποιος πολλά. Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος είχε το... κρύο αίμα να βάλει το νικη΄ριο τρίποντο, «εκτελώντας» τον Χολαργό.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος είχε 10 πόντους και φυσικά έβαλε το νικητήριο τρίποντο. «Κρύο αίμα» ο Έλληνας φόργουορντ!

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Οκερέαφορ είχε μόλις 5 πόντους με 1/5 σουτ εντός πεδιάς.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Βασιλόπουλος πήρε την μπάλα στην τελευταία φάση και το... έσταξε, σκοτώνοντας τον Χολαργό.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μπεντιλ είχε 20 πόντους και παρόλο που στο τέλος έκανε κάποια λάθη, ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Το Περιστέρι τα 15 λάθη, ενώ ο Χολαργός τα 23 λάθη και το 14/20 στις βολές, αφού κάποιες άστοχες εξ αυτών στο τέλος στοίχισαν.

Τα δεκάλεπτα: 29-25, 43-36, 55-48, 75-76