Πανιώνιος - Ήφαιστος 76-93

Νίκος Καρφής

Ο Ήφαιστος έφυγε με το διπλό από την έδρα του Πανιωνίου (93-76), με τους κυανέρυθρους να μην μπορούν να αποχαιρετήσουν όπως ήθελαν το «Αρτάκης». Στο 3-12 έπεσαν οι γηπεδούχοι (μεγάλο ματς ο Μπέρι με 32π.) και είναι σε δύσκολη θέση

Ο Πανιώνιος δεν αποχαιρέτησε όπως ήθελε το «Αρτάκης».

Ο Ήφαιστος Λήμνου πήρε ένα σημαντικό διπλό με 93-76, με τους κυανέρυθρους να λένε αντίο στο γήπεδο τους.

Οι νικητές ανέβηκαν στο 8-7, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 3-12 και βρίσκονται σε δύσκολη θέση βαθμολογικά.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Μπέρι με 32 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Σμιθ είχε 19.

Το ματς

Ο Ήφαιστος μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 7 πόντους (10-17) στο 5'. Ο Ουίγκινς συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στον Πανιώνιο, δίνοντας προβάδισμα 10 πόντων στην ομάδα της Λήμνου (15-25). Ο Μούρτος διαμόρφωσε το αποτέλεσμα της περιόδου, αφού σκόραρε για το 21-34.

Ο Πανιώνιος με τον Μπέρι κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 8 (26-34) στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου. Το σύνολο του Μανωλόπουλο αντέδρασε γρήγορα, επέβαλλε τον ρυθμό του και ξεέφυγε για 17 (31-48) με το καλάθι του Έβανς. Οι κυανέρυθροι δεν άφησαν την κατάσταση να ξεφύγει και μείωσαν σε 41-52 στο ημίχρονο. Ο Ήφαιστος είχε 6/9 τρίποντα στα πρώτα 2 δεκάλεπτα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προσπαθούν για την ανατροπή και ο Χάρις έκανε το 54-60. Ο Πανιώνιος προσπάθησε να διατηρηθεί κοντά στο σκορ, αλλά ο Ουίγκινς πήγε και πάλι τη διαφορά πάνω από τους 10 (59-70) στο 30'.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά του 4ου δεκαλέπτου, με τον Σμιθ να γράφει το 62-80 στο 33'. Ο Ήφαιστος έλεγξε στη συνέχεια του ματς και κατάφερε να πάρει μια σημαντική εκτός έδρας νίκη. Έτσι δεν άφησε τον Πανιώνιο να πανηγυρίσει στο τελευταίο του ματς στο «Αρτάκης».

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ήφαιστος σκόραρε 21 φορές από τη γραμμή των βολών, ενώ έβαλε τις βάσεις της νίκης από το ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου. Από την άλλη ο Πανιώνιος είχε 40% εντός πεδιάς.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σμιθ έκανε πολύ καλό ματς με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Βοηθώντας την ομάδα του.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντόρσεϊ έμεινε στο παρκέ για 15 λεπτά και είχε 5 πόντους. Δεν μπόρεσε να βοηθήσει.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Η ομάδα της Λήμνου έκανε το 62-80 στο 33' με τον Σμιθ και κάπου εκεί έβαλε το νερό στο αυλάκι.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Έβανς είχε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, όντας καθοριστικός.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ήφαιστος τίποτα, ενώ ο Πανιώνιος το 40% εντός πεδιάς και το 14/27 στις βολές.

Τα δεκάλεπτα: 21-34, 41-52, 59-70, 76-93