Κολοσσός - Χολαργός 75-81

Γιάννης Σταυρουλάκης

Ο Κολοσσός (2-12) έμεινε χωρίς πόντο στην παράταση και ο Χολαργός (8-7) απέδρασε με το διπλό από το Βενετόκλειο, επικρατώντας των Ροδιτών με 75-81.

Οι Ροδίτες έπαιζαν με την πλάτη στον τοίχοι, είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ωστόσο ο Χολαργός έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο όπου ολοκλήρωσε το μεγάλο comeback. Έτσι ο Κολοσσός παραμένει στην τελευταία θέση της κατάταξης με ρεκόρ 2-12 ενώ η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη εδραιώνεται στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης.

Ο αγώνας

Ο Κολοσσός μπήκε με το γκάζι... πατημένο στο Βενετόκλειο, προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων με τον Γκιγκς (20-10, 5'45") ενώ ο Μπράουνινγκ σκόραρε για το +14, κάνοντας το 29-15 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο στη Ρόδο. Ο Κάρτερ έκανε το 38-21 στο 15'32" με layup για τους «θαλασσί» που είχαν επιβάλει τον ρυθμό τους ενώ το δίδυμο των Λοβ, Τάλτον έδωσε λύσεις στην επίθεση του Χολαργού, μειώνοντας σε 44-33 στο 1:27 για το ημίχρονο. Τελικά ο Κολοσσός πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 47-33 κόντρα στους νεοφώτιστους που προσπάθησαν να αντιδράσουν στη συνέχεια. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη βελτίωσε την άμυνά της και ο Τάλτον μείωσε σε 61-55 με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και ο Αγκμπελέσε έφερε το ματς στα ίσα, κάνοντας το 69-69 στα 3:18 για το φινάλε! Ο Πίνκστον ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 74-71, ο Χόκινς έκανε το 74-73 όμως αστόχησε σε προσπάθεια για τρεις στα 12". Ο Χολαργός έκανε γρήγορο φάουλ στον Κάρτερ, εκείνος είχε 1/2 βολές για το 75-73 και στη συνέχεια ο Τάλτον ισοφάρισε από τη γραμμή των βολών στα 4.1"! Ο Κολοσσός δεν κατάφερε να σκοράρει και το ματς πήγε στην παράταση, εκεί όπου οι Ροδίτες έμειναν χωρίς πόντο και οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 75-81.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Χολαργός κατέβασε 47 ριμπάουντ αντί 30 του Κολοσσού ενώ οι Ροδίτες έμειναν χωρίς πόντο στην παράταση.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Χόκινς (20π., 7ριμπ.), Λοβ (18π.) και Αγκμπελέσε (18π., 10ριμπ.) ηγήθηκαν επιθετικά του Χολαργού στο Βενετόκλειο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή βραδιά ο Μπράουνινγκ με 3/12 σουτ εντός πεδιάς και 3 λάθη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Σπουδαία εμφάνιση από τον Τάλτον με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η... αφλογιστία του Κολοσσού στο έξτρα πεντάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Κολοσσός την... κατάρρευση στην παράταση, ο Χολαργός το πρώτο δεκάλεπτο όπου οι Ροδίτες έκαναν επιμέρους σκορ 29-15.

Tα δεκάλεπτα: 29-15, 47-33, 61-55, 75-75 κ.α., 75-81 στην παρ.