Χολαργός - Ολυμπιακός 68-73

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Ο Χολαργός ήταν μπροστά στο σκορ για 38', αλλά στο τέλος ο Στρέλνιεκς και ο Μιλουτίνοφ έσωσαν τον Ολυμπιακό (68-73) σε νίκη που πήραν στην παράταση.

Ο Χολαργός υποχρέωσε τον Ολυμπιακό σε άθλια εμφάνιση με τους Πειραιώτες να παίρνουν τη νίκη στην παράταση με 68-73.

Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 56-59 στο 38', αλλά η κλάση του Στρέλνιεκς έστειλε τον αγώνα στην παράταση κι εκεί ο Μιλουτίνοφ ήταν ασταμάτητος.

Νέο παιχνίδι στα φρουτάκια! Το «Fruit Blox» προσγειώθηκε στην Sportingbet.gr!

Χωρίς ρυθμό κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με το σταγονόμετρο. Οι γηπεδούχοι έκαναν πολλά λάθη, οι φιλοξενούμενοι αν και έβρισκαν καλές επιλογές ήταν άστοχοι. Ο Μιλουτίνοφ δεν είχε αντίπαλο όποτε έπαιρνε τη μπάλα και με 7 δικούς του πόντους έκανε το 3-9 (7'), ωστόσο με 4 πόντους του Γιάνκοβιτς μείωσε ο Χολαργός.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Χολαργό να βρίσκει σκορ και έτσι προηγήθηκε με 14-11 (12'). Οι παίκτες του Μπλατ συνέχισαν να αστοχούν στα σουτ τριών πόντων (0/16 ημίχρονο) που τους πρόσφερε η αντίπαλη άμυνα και ο Λαβ στην άλλη πλευρά έκανε το 21-17 (15΄). Η επαναφορά του Μιλουτίνοφ στο παρκέ έφερε τουλάχιστον σκορ από κοντινή απόσταση και χάρη στον Σέρβο, οι Πειραιώτες προσπέρασαν με 23-24 (19').

Στην τρίτη περίοδο τα καλάθια των Πρίντεζη και Σπανούλη έδειξαν τη διάθεση του Ολυμπιακού να αντιδράσει, αλλά ήταν απλά μία έκλαμψη. Οι γηπεδούχοι με κάρφωμα του Γιάνκοβιτς στον αιφνιδιασμό βρέθηκαν στο +5 (35-30, 24΄) διατηρώντας τη διαφορά σε αυτό το επίπεδο ακόμη και μετά το πρώτο εύστοχο τρίποντο των αντιπάλων τους (Παπανικολάου). Με καλάθι του Τάλτον ο Χολαργός έφτασε στο +10 (47-37, 30').

Οι παίκτες του Μπλατ με πιο επιθετική άμυνα κατάφεραν να μειώσουν σε 47-43 πολύ γρήγορα (32'), όμως τα τρίποντα των Φιτζπάτρικ και Σκουλίδα έδωσαν και πάλι «ανάσα» στους γηπεδούχους (53-48, 34΄). Ο Λαβ με ωραία προσωπική προσπάθεια έκανε το 59-55 μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο της αναμέτρησης. Ο Μπλατ απέσυρε τον Σπανούλη, πέρασε τον Στρέλνιεκς στη θέση του και ο Λετονός βρήκε πέντε συνεχόμενους πόντους βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 59-61. Στα 11'' που έμεναν ο Λαβ σκόραρε κάνοντας βόλτα μέχρι το καλάθι του Ολυμπιακού κι ισοφάρισε στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο οι Πειραιώτες είχαν απαλλαχθεί από το άγχος, βρήκαν καθαρές φάσεις και με πρωταγωνιστή τον Μιλουτίνοφ πήραν τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός νίκησε μόνο χάρη στην προσωπικότητα ορισμένων παικτών του. Καλύτερος μόνο στα δίποντα (43%-57%), στα λάθη (16-8) και στις ασίστ (9-22). Αθλιος σε τρίποντα (4/33) και βολές (17/28).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ σε 37:52 είχε 21 πόντους (9/13δ., 3/7β.), 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα λάθος, 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα.

Κομβική παρουσία του Γιάνις Στρέλνιεκς που ολοκλήρωσε με 11 πόντους, 8 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα κι ένα κόψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Τίμα , Μάντζαρης, ΛεΝτέι δεν πρόσφεραν τίποτα.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Σάσα Βεζένκοβ με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Στρέλνιεκς με 5 σερί πόντους έκανε το 59-61 και ο Λαβ ισοφάρισε στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Χολαργός «φοβήθηκε» να νικήσει αφού είχε το ματς στα χέρια του. Ο Ολυμπιακός κρατά μόνο το αποτέλεσμα και τον προβληματίζουν όλα τα άλλα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Χόκινς υπό την πίεση του Παπανικολάου στο τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 7-11, 29-26, 47-41, 61-61, (παρ.) 68-73