Κύμη - Πανιώνιος 92-82

Κάτια Πετροπούλου

Βαθμολογική «ανάσα» πήρε η Κύμη (3-11), αφού επικράτησε του Πανιωνίου (3-11) με 92-82, για την 14η αγωνιστική της Basket League, κι υπερισχύει των «κυανέρυθρων» στην ισοβαθμία.

Η ομάδα της Εύβοιας ευτύχησε να πανηγυρίσει την 14η αγωνιστική κόντρα στους «κυανέρυθρους» και πλέον μετράει ένα συνολικό 5/5 εναντίον τους.

Από την στιγμή που η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού πήρε προβάδισμα στο ματς, δεν έχασε τον έλεγχο, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν με φιλότιμες προσπάθειες να μειώσουν.

Μπέρι (26π., 4ρ., 5ασ.), Παπαντωνίου (20π., 10ασ.), Ντόρσεϊ (14π., 9ρ.) και Χάρις (11π.) προσπάθησαν πολύ για την ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Το ματς

Ο Πανιώνιος πήρε προβάδισμα με την έναρξη του ματς (9-16, 5') με τους Ντόρσεϊ - Παπαντωνίου, αλλά ο Ουίλιαμς αποδείχθηκε τρομερή απειλή από την περιφέρεια (15-19, 7'). Ο Ελ Αμίν μείωσε στο δεκάλεπτο (23-27, 10'), όμως, Τουτζιαράκης και Σαγκς έκαναν ό,τι ήθελαν με την έναρξη της δεύτερης περιόδου κι έτρεξαν σερί 10-0 (33-27, 14'). Ο Μπέρι «πάλευε» (41-38, 18'), με την Κύμη να έχει το προβάδισμα στο ημίχρονο (48-40).

Χόρτον και Ουάσινγκτον έβαλαν την ομάδα τους σε θέση ισχύος (62-48, 27'), αλλά ο Παπαντωνίου «ξέσπασε» και με σερί πόντους μείωσε στο 62-55 (28'), για να κάνει ο Χάρις με 2/2 βολές το 64-57 (30'). Οι δύο παίκτες των «κυανέρυθρων» έβαλαν κρίσιμα σουτ για το 69-67 (34'), αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να σταματήσουν τους αντιπάλους στη ρακέτα. Ο Ουίλιαμς έκανε πίσω από τα 6.75μ το 80-71 (37'), αλλά ο Μπέρι έδωσε ξανά ελπίδα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης (82-77, 38'). Χόρτον και Σαγκς κρατούσαν το προβάδισμα (86-77, 39'), με τον Αμερικανό του Πανιωνίου να εκτελεί ξανά (86-82). Τα πάντα, όμως, τελείωσαν με τα τρίποντα των Σαγκς - Ουίλιαμς (92-82, 40').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Κύμη είχε εκπληκτικό ποσοστό στο τρίποντο (52%) και σημείωσε 42 πόντους στη ρακέρα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Σαγκς (26π., 8ρ.) και Ουίλιαμς (21π.) έκαναν μεγάλο παιχνίδι, με τον δεύτερο να κάνει ντεμπούτο για την ομάδα της Κύμης.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Χόρτον (18π., 6ρ.), Ουάσινγκτον (10π.) και ΤζεΚουάν (9π., 14ασ.) ξεχώρισαν επίσης με την παρουσία τους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Νίκος Οικονόμου περίμενε σίγουρα περισσότερα από το νέο απόκτημά του, Μουχάμαντ Ελ Αμίν, που είχε 3 πόντους (1/4δ., 1.2β.) και 1 ριμπάουντ σε 20:34.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Μπέρι έκανε το 82-77, αλλά οι Χόρτον - Σαγκς «απάντησαν» γρήγορα με καλάθια. Όταν ο Αμερικανός του Πανιωνίου εκτέλεσε ξανά (86-82), ήταν πια αργά για να γυρίσει κάτι στο ματς, με τον Σαγκς να πετυχαίνει τρίποντο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η άμυνα του Πανιωνίου δεν ήταν η καλύτερη, αφού ότι «έχτιζε» στην επίθεση, το... γκρέμιζε στην άλλη μεριά του παρκέ. Η Κύμη ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλα, εκτός από μια μικρή διαφορά στα επιθετικά ριμπάουντ.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Με το σκορ στο 55-45, ο Τέιλορ «γκρέμισε» τον Χόρτον που πήγαινε στο καλάθι, και αμέσως έτρεξε κοντά του να δει αν είναι καλά, μαζί με τον Όστιν. Στην τέταρτη περίοδο, ο ΤζεΚουάν έδωσε πάσα με την βοήθεια του ταμπλό στον Σαγκς, που κάρφωσε για το 86-77!

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 48-40, 64-57, 92-82.