Προμηθέας - Κολοσσός 101-95

Νίκος Καρφής

Ο Προμηθέας εκμεταλλεύτηκε την έδρα (101-95) απέναντι στον Κολοσσό και έφτασε στο 9-5 στην Basket League, ενώ οι μαχητικοί Ροδίτες δεν φεύγουν με τίποτα από την τελευταία θέση (2-11). Κορυφαίος ο Χολ είχε 20 πόντους και 11 ασίστ.

Εντυπωσιακό ματς στην Πάτρα με τους Προμηθέα και Κολοσσό να σκοράρουν ασταμάτητα για την 14η αγωνιστική της Basket League, αλλά τελικά η ομάδα του Γιατρά ήταν αυτή που πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 101-95.

Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο 9-5, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 2-11.

Παιχνίδι από παντού στη Novibet με κινητό και τάμπλετ.

Για τους Πατρινούς ο Χολ έκανε double-double με 20 πόντους και 11 ασίστ, ενώ για τους Ροδίτες ο Μπράουνινγκ ήταν κορυφαίος με 22 πόντους.

Το ματς

O Kολοσσός κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ μέχρι τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου, αφού ο Κάρτερ έγραψε το 16-14. Στη συνέχεια όμως ο Προμηθέας πάτησε... γκάζι και προηγήθηκε με 12 (28-16) με τον Παρκς στο 8'. Τελικά ο Ντιγκς διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου (35-25).

Ο Κατσίβελης σκόραρε για το 46-35 στο 15', όμως η ομάδα της Ρόδου μάζεψε γρήγορα τη διαφορά με το καλάθι του Ντιγκς στο 17'. Οι Ροδίτες συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στο σύνολο του Γιατρά, αφού ο Τσούπκοβιτς έκανε το 52-52. Ο Μπράουν έδωσε προβάδισμα 4 πόντων (56-52) στους Πατρινούς στο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι σούταραν με 6/11 τρίποντα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/10.

Ο Προμηθέας επέβαλε τον ρυθμό του, βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο και με το καλάθι του Παρκς, 1 λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, έκανε το 76-65. Όμως ο Κολοσσός δεν πτοήθηκε, έτρεξε ένα μικρό σερί 5-0 και μείωσε σε 76-70 με τον Κάρτερ (30').

Το τρίποντο του Μέιερ έγραψε το 84-76 για τους Πατρινούς. Ο Χολ με τρίποντη βόμβα έκανε το 94-85 στο 37', όμως ο Δημακός απάντησε για το 94-88. Ο Μπράουν μίλησε 1 λεπτό πριν το τέλος για το 98-90. Ο Κασελάκης υπέγραψε τη νίκη και την 100άρα με τρίποντο (101-90).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας είχε περισσότερες ασίστ (26 αντί 18), λιγότερα λάθη (10 αντί 14), ενώ είχε απαντήσεις όταν πλησιάζε στο σκορ ο Κολοσσός.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Χολ ήταν ο κορυφαίος του ματς με 20 πόντους και 11 ασίστ σε ένα φοβερό double double

ΠΕΡΑΣE ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣE: O Πίνκστον είχε 7 πόντους με 2/4 σουτ και σίγουρα θα ήθελε να βοηθήσει περισσότερο.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Κασελάκης με τρίποντο έκανε το 101-90, 35 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και κλείδωσε το ματς για την ομάδα του.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Μέιερ με 17 πόντους, αλλά και οι Παρκς και Μπράουν που είχαν από 16 πόντους.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Προμηθέας τίποτα, ενώ ο Κολοσσός το ποσοστό (50%, 11-22) στις βολές, τα 14 λάθη και το κακό πρώτο δεκάλεπτο (35-25).

Τα δεκάλεπτα: 35-25, 56-52, 76-70, 101-95