Ήφαιστος - Λαύριο 80-76

Νίκος Καρφής

Ο Ήφαιστος κατάφερε να διατηρήσει το αήττητο μέσα στη Λήμνο (6 στα 6), αφού επικράτησε δύσκολα με 80-76 του Λαυρίου και ανέβηκε στο 7-6. Εκπληκτικός Έβανς με 28 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Δεν χάνει με τίποτα στη Λήμνο ο Ήφαιστος.

Οι νησιώτες κατάφεραν να επικρατήσουν πολύ δύσκολα με 80-76 του αξιόμαχου Λαυρίου και να φτάσουν στο 7-6, ενώ παράλληλα έκαναν το 6/6 στην έδρα της στην Basket League.

Oι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 4-9.

Για τους νικητές ο Έβανς ήταν εκπληκτικός με 28 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους 24 είχε ο Ντέβιν.

Το ματς

Το Λαύριο μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 9-17 στο 4' με τον Λαμπ. Ο Ήφαιστος απάντησε με σερί 6-0 με τον Έβανς στο 6'. Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και με τον Λαμπ έγραψαν το 17-25. Η ομάδα του Σερέλη διατήρησε μια καλή διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (24-29).

Η δεύτερη περίοδος ήταν δύσκολη στο ξεκίνημα για την ομάδα της Λήμνου. Το Λάυριο εκτόξευσε τη διαφορά στους 14 (28-42) με τον Κουζέλογλου στο 16'. Οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι στο τέλος του δεκαλέπτου και με σερί 10-0, πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 38-42. Το Λαύριο σούταρε με 8/16 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά.

Ο Ήφαιστος πήρε και πάλι το προβάδισμα για το 44-43 με τον Μπρέιζελτον στο 22', ενώ ο Έβανς έκανο το 55-49 στο 24'. Ο Ντέβιν μείωσε σε 60-58 στο 29'. Ο Ίνγκλις ήταν ο άνθρωπος που υπέγραψε το αποτέλεσμα του τρίτου δεκαλέπτου (62-60).

Το ματς συνέχισε να είναι συναρπαστικό με τον Μπιούφορντ να κάνει το 66-67 στο 32'. Ο Φρειμάνις με 2 βολές έκανε το 73-71 και έφτασε στους 12 πόντους, 5 λεπτά πριν το τέλος. Ο Ίνγκλις ισοφάρισε σε 76-76, 2:30 πριν το τέλος. Ο Έβανς με 2/2 βολές έκανε το 78-76, 35 δευτερόλεπτα πριν τη ληξη, ενώ ο Γκότσερ έκανε δύο σερί τάπες στην επόμενη επίθεση του Λαυρίου. Ο Τζέρι Σμιθ με 2/2 βολές, έκανε το 80-76 και έτσι έγινε το 7/7 για τον Ήφαιστο μέσα στη Λήμνο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ήφαιστος ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών στο τέλος, ενώ έκανε λιγότερα λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Έβανς με 28 πόντους και 15 ριμπάουντ έκανε ματσάρα και ήταν κορυφαίος του ματς.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Νίξον ήταν απογοητευτικός αφού ήταν άποντος (0/6 σουτ) σε 2ο λεπτά.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Τα δύο μπλοκ του Γκότσερ με το σκορ στο 78-76 και οι εύστοχες βολε΄ς του Σμιθ στη συνέχεια.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑσ»: O Γκότσερ είχε 8 πόντους, ενώ έκανε και 2 καθοριστικά μπλοκ στα τελευταία δευτερόλεπτα με το σκορ στο 78-76.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ήφαιστος το ποσοστό στα τρίποντα (23%), ενώ το Λαύριο το απογοητευτικό 20/50 στα δίποντα.

Tα δεκάλεπτα: 24-29, 38-42, 62-60, 80-76