Χολαργός - Λαύριο 82-71

Ο Χολαργός (6-5) επικράτησε του Λαυρίου (3-8) με 82-71 στο «Αντώνης Τρίτσης» κι εδραιώνεται στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης στην Basket League!

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη βρίσκεται σε ανοδική πορεία τις τελευταίες αγωνιστικές και το επιβεβαίωσε ξανά κόντρα στο Λαύριο, φτάνοντας στην τέταρτη νίκη του σε πέντε εντός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

Ο αγώνας

Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς σκόραρε για το 17-11 στο 6'49", το Λαύριο έκανε ένα μικρό σερί και μείωσε σε 17-15 με τις βολές του Κουζέλογλου ωστόσο ο Χολαργός βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 με τους Χόκινς, Τάλτον κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 25-19. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνά τους, ο Γιάνκοβιτς ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 31-21 στο 12'35" από τη γραμμή των βολών και η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 46-39. Οι νεοφώτιστοι εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο τα λάθη και τις κακές επιλογές των φιλοξενούμενων στην επίθεση, έκαναν επιμέρους σκορ 19-8 στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκαν με 65-47 στο 30'. Το Λαύριο προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας σε 73-63 στα 3'22" για το φινάλε ωστόσο ο Χολαργός κράτησε τη διαφορά κι έφτασε στην έκτη εφετινή νίκη του, παραμένοντας σε τροχιά playoffs.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Χολαργός κατέβασε 46 ριμπάουντ αντί 37 του Λαυρίου, σούταρε με 43% στο τρίποντο και 51% στο δίποντο.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Αγκμπελέσε (18π., 10ριμπ.) και Γιάνκοβιτς (13π., 13ριμπ.) κουβάλησαν την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Νίξον του Λαυρίου είχε 0/6 σουτ εντός πεδιάς, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος σε 18:24.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Χόκινς πρόσθεσε 14 πόντους και 4 ριμπάουντ για τον Χολαργό.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση του Χολαργού στην τρίτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 46-39, 65-47, 82-71.