Κολοσσός Ρόδου - Ρέθυμνο 74-63

Κάτια Πετροπούλου

Ο Κολοσσός (2-7) επέβαλε από την πρώτη στιγμή το ρυθμό του στο ντέρμπι των νησιωτών και πανηγύρισε μια άνετη νίκη (74-63) επί του Ρεθύμνου (2-8), βάζοντας τέλος στο σερί 5 ηττών και παίρνοντας μικρή «ανάσα» ενόψει συνέχειας.

Η διαφορά θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερη για τους Ροδίτες (και να μην κινδυνεύουν σε ενδεχόμενο ισοβαθμίας με τους αντιπάλους τους), αφού έφτασαν και στο +20, αλλά έριξαν ρυθμό στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι Κρητικοί πλησίασαν αρκετά, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή.

H μαγεία των Χριστουγέννων σε περιμένει στο καζίνο της Novibet!

Μπαρτ (21π.), Τζόνσον (13π.) και Ντάνιελς (12π., 9ρ.) ξεχώρισαν για την ομάδα του Ζιάγκου.

Το ματς

Ο Κολοσσός πήρε γρήγορα διαφορά στο ματς (12-4, 4'), με τον Μπαρτ να μειώνει στο δεκάλεπτο (18-11, 10). Ο Αμερικανός του Ρεθύμνου πλησίασε κι άλλο (20-16, 14'), αλλά εκεί οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί και πήγαν την διαφορά σε διψήφια τιμή (27-16, 16'), για να δώσει ο Γκιμπς μεγαλύτερο προβάδισμα στην ομάδα του στο ημίχρονο (36-21, 20').

Στην τρίτη περίοδο ο Κολοσσός εξακολουθούσε να έχει το προβάδισμα (41-24, 22'), Τζόνσον και Μπαρτ βρήκαν λύσεις επιθετικά (52-40, 27'), αλλά η ομάδα της Ρόδου συνέχιζε στο ρυθμό της (59-41, 30'). Οι παίκτες του Φλεβαράκη πήγαν την διαφορά και στο + 20 (66-46, 33'), οι Κρητικοί έκαναν σερί (66-57, 37'), ο Μπράουνινγκ πέτυχε κρίσιμο τρίποντο (69-57, 38') και ο Κολοσσός έφτασε στη νίκη (74-63).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Κολοσσός ήταν πιο εύστοχος από ότι το Ρέθυμνο (60%δ.-41%τρ.) και πέτυχε 18 πόντους στον αιφνιδιασμό.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Μπράουνινγκ και Πίνκστον είχαν από 14 πόντους έκαστος.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Γκιμπς (13π.) και Ντιγκς (11ρ.) βοήθησαν σημαντικά.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Κλάντον και Ραζής θα μπορούσαν να βοηθήσουν περισσότερο το Ρέθυμνο.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Κολοσσός «έχτισε» από νωρίς διαφορά με την ευστοχία του, αλλά στην τέταρτη περίοδο και με το Ρέθυμνο να μειώνει (66-57, 37'), ο Μπράουνινγκ έβαλε κρίσιμο τρίποντο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Κολοσσός την αδράνεια στα τελευταία λεπτά και τα 15 λάθη, το Ρέθυμνο ότι δεν μπόρεσε να αντιδράσει νωρίτερα στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 36-21, 59-41, 74-63.

* Ακόμα εκκρεμεί το ματς του Κολοσσού με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, που δεν έγινε την 7η αγωνιστική.