Ήφαιστος Λήμνου - Προμηθέας Πατρών 82-67

Γιάννης Σταυρουλάκης

Ο Ήφαιστος επικράτησε του Προμηθέα με 82-67 κι έκανε το 4/4 στην έδρα του μπροστά σε 1.200 Λημνιούς που γέμισαν ασφυκτικά το «Νίκος Σαμαράς»!

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου διατήρησε το αήττητο σερί στην έδρα της αφού μετά από τον Πανιώνιο, τον Κολοσσό και τον ΠΑΟΚ, υπέταξε και τον Προμηθέα για την 8η αγωνιστική της Basket League, ανεβαίνοντας στο 4-4 στην κατάταξη! Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου «έχτισαν» διαφορά ασφαλείας, υποχρεώνοντας τους Πατρινούς στην τρίτη εφετινή ήττα τους.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο «Νίκος Σαμαράς», εκεί όπου ο Τόνι Μέιερ έκανε το 11-16 και στη συνέχεια ο Ήφαιστος απάντησε με σερί 8-0 (20-17, 7'), κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 23-18 χάρη στο τρίποντο του Σωτήρη Μανωλόπουλου. Ο Σμιθ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (32-22, 12'51"), ο Γερομιχαλός μείωσε σε 34-27 για τους Πατρινούς στο 17'02" ωστόσο οι νησιώτες έκαναν επιμέρους σκορ 13-2 και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 47-29! Ο Ήφαιστος βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 με τους Γκότσερ, Μπρέιζελτον (59-40, 24'12") και ο Φρεϊμάνις εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (63-43) μέσα σε πανδαιμόνιο από τους 1.200 Λημνιούς που βρέθηκαν στο γήπεδο! Το τρίποντο του Σπύρου Μούρτου διαμόρφωσε το 70-47 στις αρχές της τέταρτης περιόδου για τον Ήφαιστο που διατήρησε τη διαφορά ως το φινάλε κι επικράτησε με 82-67.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ήφαιστος σούταρε με 54% στο δίποντο και 40% στο τρίποντο, είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και υποχρέωσε τους Πατρινούς σε 15 λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ρόλαντς Φρεϊμάνις είχε 12 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 24:32, ο Σωτήρης Μανωλόπουλος πέτυχε 13 πόντους με 3/4 τρίποντα και ο Τόντρικ Γκότσερ είχε 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 28:11.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Σον Έβανς είχε 9 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ρίον Μπράουν είχε 5 πόντους με 2/7 σουτ εντός πεδιάς, 5 ριμπάουντ και 3 λάθη σε 22:26.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση του Ήφαιστου στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έκανε επιμέρους σκορ 24-11 και δημιούργησε διαφορά ασφαλείας την οποία διατήρησε ως το τέλος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ήφαιστος το 52% στις βολές και τα 20 επιθετικά ριμπάουντ του Προμηθέα, οι Πατρινοί το 21% στο τρίποντο (7/33).

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 47-29, 67-47, 82-67.