Πανιώνιος - Κολοσσός 88-80

Νίκος Καρφής

Ο Πανιώνιος (3-5) επικράτησε με 88-80 του Κολοσσού και αύξησε τη διαφορά του από τις τελευταίες θέσεις της Basket League, ενώ για τους Ροδίτες (1-6) τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα.

Σημαντική νίκη που του δίνει... ανάσα ενόψει της συνέχειας της Basket League πέτυχε ο Πανιώνιος κόντρα στον Κολοσσό.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης επικράτησε με 88-80 και ανέβηκε στο 3-5. Από την άλλη οι Ροδίτες έπεσαν στο 1-6.

Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Μπέρι με 26 πόντους, ενώ για τους ηττημένους 22 είχε ο Μαυροειδής και 20 ο Γκιμπς.

Το ματς

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 14-8 με το καλάθι του Χάρις, όμως ο Κολοσσός έφερε το ματς στον πόντο (18-17) με τον Μαυροειδή στο 7'. Ο Τσούποκοβιτς απάντησε στον Σίνγκλερ, κάνοντας το 21-20, όμως η ομάδα της Νέας Σμύρνης είπε τον τελευταίο λόγο στο δεκάλεπτο. Ο Μπέρι με 6 σερί πόντους διαμόρφωσε το 26-20 στο τέλος της περιόδου.

Οι Ροδίτες μάζεψαν τη διαφορά και ισοφάρισαν σε 29-29 με τον Τσούπκοβιτς. Όμως ο Πανίωνιος για άλλη μια φορά τελείωσε καλά το δεκάλεπτο και πήγε στο ημίχρονο στο +6 (45-39). Οι γηπεδούχοι σούταραν με 7/17 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ οι φιλοξενούμενοι με 4/12. Μαυροειδής και Χάρις είχαν από 15 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά του παιχνιδιού.

Η ομάδα του Οικονόμου επέβαλλε τον ρυθμό της στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου και εκτόξευσε τη διαφορά στο +11 (54-43) στο 23' με τον Μπέρι. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν μια διαφορά ασφαλείας και τελείωσαν το 3ο δεκάλεπτο με το τρίποντο του Καμπερίδη (68-55).

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο ξεκίνημα της τελευταίας περίιόδου, αφού ο Μπέρι έκανε το 74-59 στο 35'. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και ο Ντιγκς μείωσε σε 77-70 στο 37'. Ο Ντιγκς με νέο καλάθι έκανε το 80-74 στο 39'. Ο Μπέρι όμως με τρίποντο, 47 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έκανε το 83-74 και κλείδωσε τη νίκη της ομάδας του.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Πανιώνιος είχε 18 ασίστ αντί 11 του Κολοσσού, ενώ έβαλε τις βάσεις από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (68-55) και διαχειρίστηκε σωστά το ματς στη συνέχεια

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπέρι ήταν ο κορυφαίος με 26 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Πίνκστον είχε 2 πόντους με 1/9 σουτ και σίγουρα οι Ροδίτες περίμεναν παραπάνω από αυτόν.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Μπέρι, 46 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έκανε το 83-74 και τελείωσε το ματς.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Σίνγκλερ με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Χάρις με 15 βοήθησαν πολύ την ομάδα της Νέας Σμύρνης.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Πανιώνιος τίποτα, ενώ ο Κολοσσός το 26% (5/19) τρίποντα και το 29/65 εντός πεδιάς, όπως και την απόδοση του στα τελευταία λεπτά των δεκαλέπτων.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 45-39, 68-55, 88-80