ΠΑΟΚ - Άρης 95-79

Βασίλης Βλαχόπουλος

Ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος στο ντέρμπι με τον Άρη και επικράτησε στο PAOK SPORTS ARENA με 95-79 μπροστά σε 5.000 φίλους του. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου προηγήθηκε με +17, είδε τον Άρη να επιστρέφει αλλά με 17-4 επιμέρους σκορ στα τελευταία 4:30 λεπτά επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καυτός στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου. Ξεκίνησε το παιχνίδι με 5/7 τρίποντα, ο Άρης δεν είχε την ωριμότητα να χρησιμοποιήσει το φάουλ για να κόψει τον ρυθμό του και ο Δικέφαλος πάτησε πάνω σε διαφορά 12 πόντων (19-7, 5:30). Ο Άρης πήρε ανάσες με τον ίδιο τρόπο, βασίστηκε στη ευστοχία του από την περίμετρο (4/6) και από το -14 (24-10), μείωσε στους οκτώ πόντους (26-18), για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 28-18 και με τον Φιλ Γκος στους δέκα πόντους.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και κυρίως μέσα από τα λάθη του Άρη. Θόδωρος Ζάρας και Ντάριους Γκάρετ ήταν οι πρωταγωνιστές για τον ΠΑΟΚ καθώς ο πρώτος έδωσε λύσεις από την περιφέρεια και ο δεύτερος έκανε ό,τι ήθελε κάτω από τα καλάθια έχοντας εννιά πόντους και πέντε επιθετικά ριμπαουντ. Η διαφορά ήταν συνεχώς διψήφια, πήγε και στο +16 (42-26, 14:30). Ο Αρης κρατήθηκε μέσα από την ευστοχία του έξω από τα 6.75, αλλά μη έχοντας αυτόν που τον χαρακτηρίζει (σ. σ. την άμυνα) στο τέλος του ημιχρόνου ήταν στο -14 (52-38).

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ πήρε 33 πόντους από λάθη του αντιπάλου, από δεύτερες επιθέσεις και από τον αιφνιδιασμό και στις ίδιες κατηγορίες ο Άρης μόλις 11! Ο Άρης είχε διπλάσιες τελικές πάσες (13-6) καθώς ο ΠΑΟΚ επιδίωξε κυρίως να παίξει ένας εναντίον ενός.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να σουτάρει με εξαιρετικό ποσοστό ευστοχίας έξω από τα 6.75 καθώς είχε 4/6 προσπάθειες στο πρώτο μισό της 3ης περιόδου κι έτσι η διαφορά διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα (64-48). Ο Χάρις κράτησε τον Άρη στο παιχνίδι με τους οκτώ πόντους που σημείωσε. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 64-51 και με την αγωνιστική άνοδο του Λευτέρη Μποχωρίδη (σ. σ. έβαλε επτά συνεχόμενους πόντους) η διαφορά μειώθηκε σε 72-61 (29’). Εκεί ο Λίνος Χρυσικόπουλος έκανε τη διαφορά και ο ΠΑΟΚ πάτησε και πάλι σε διαφορά 15 πόντων (76-61) καθώς ο Άρης με διαδοχικά λάθη από τους Τζόουνς Κάιζερ έχασε την ευκαιρία να βάλει πίεση στο μυαλό των παικτών του ΠΑΟΚ.

Αυτό κατάφερε στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου καθώς με 0-6 σερί οι «κίτρινοι» μείωσαν σε 76-67 (31:30) και με τα διαδοχικά τρίποντα από τους Νταλό Χάρις το παιχνίδι ουσιαστικά… άρχισε από την αρχή (78-75, 34:30). Εκεί ο ΠΑΟΚ πήρε πόντους από τους Γκάρετ, Χρυσικόπουλο, Γκος, απάντησε με 9-0 σερί, πάτησε και πάλι σε διαφορά 12 πόντων (87-75) περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα κι εκεί τελείωσαν όλα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Γιατί εκεί που ένιωσε την πίεση του Άρη (78-75) έδειξε την εμπειρία του και βρήκε τους ηγέτες που χρειαζόταν. Στα τελευταία 4:30 του αγώνα, ο ΠΑΟΚ έκανε επιμέρους σκορ 17-4!

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Φιλ Γκος και Λίνος Χρυσικόπουλος έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στην εξασφάλιση μεγάλης διαφοράς, έβγαλαν τα κάστανα από τη φωτιά κι εκεί που πλησίασε ο Άρης. Πρόσφεραν συνολικά 43 πόντους με 13/22 σουτ

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντάριους Γκάρετ έκανε πάρτι κάτω από τα καλάθια, κυρίως όταν είχε απέναντί του τον Κάιζερ. Τελείωσε τον αγώνα με 11 πόντους, 6 επιθετικά ριμπάουντ, κυρίως όμως τα δικά του σκριν έβγαλαν πολλά ελεύθερα τρίποντα.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Τζαμάλ Τζόουνς ήταν σαν να μην μπήκε στο γήπεδο, δεν βρήκε ρυθμό ούτε ο Γιάννης Αθηναίου, ενώ ο Ουίλιαμ Χάτσερ ήταν ελαφρός καλύτερος. Ο Άρης πήρε ελάχιστα πράγματα από τους ΜακΓκι, Κάιζερ, ειδικά ο δεύτερος έβλεπε τον Γκάρετ να κατεβάζει το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Φιλ Γκος με το οποίο η διαφορά πήγε στο +10 (85-75) για τον ΠΑΟΚ τρία λεπτά πριν το φινάλε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ είχε πρόβλημα στις περιστροφές του στην άμυνα με συνέπεια ο Άρης να βρίσκει συνεχώς ελεύθερα σουτ. Ο Άρης έκανε 18 λάθη και μέσα από αυτά ο ΠΑΟΚ βρήκε 24 πόντους.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το φόλοου κάρφωμα από τον Μαϊκάλ Κάιζερ στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου.

Τα δεκάλεπτα, 28-18, 52-38, 76-61, 95-79