ΑΕΚ - Ήφαιστος Λήμνου 83-69

Κάτια Πετροπούλου

Την έκτη σερί νίκη σε Ελλάδα και Ευρώπη πανηγύρισε η ΑΕΚ (5-2), που με «όπλο» την άμυνα, επικράτησε τους Ηφαίστου (3-4) με 83-69, για την 7η αγωνιστική της Basket League. Πολλοί οι πρωταγωνιστές.

Τις καλές εμφανίσεις συνέχισαν οι «κιτρινόμαυροι», που επικράτησαν του Ηφαίστου με 83-69 και πανηγύρισαν την έκτη διαδοχική νίκη σε όλες τις διοργανώσεις.

Η ομάδα της Λήμνου ήταν απειλητική μέχρι το πρώτος μέρος, στην συνέχεια, όμως, η ΑΕΚ παίζοντας καλή άμυνα, έχοντας συγκέντρωση και με τον αρχηγό να βγαίνει μπροστά, πήρε τον έλεγχο του ματς και δεν τον έχασε ποτέ.

''Εδώ παίζεις στην έδρα σου και με Cash Out* '' *Ισχύουν Όροι και Προυποθέσεις

Για την ομάδα το Σωτήρη Μανωλόπουλου, ξεχώρισαν οι Έβανς (21π., 9ρ.), Μπρέιζελτον (13π., 9ασ.) και Γκότσερ (12π.).

Πανέμορφες εικόνες από την παρουσία προσφύγων στις κερκίδες και το δώρο των «κιτρινόμαυρων» στην Μυρτώ.

Το ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ήφαιστος κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά (11-17, 7'), μέσα από την καλή άμυνα των παικτών του, οι οποίοι απαντούσαν αμέσως στις φάσεις της ΑΕΚ. Λαρεντζάκης, Σάκοτα και Χάντερ, όμως, ανέλαβαν δράση και έκαναν ένα σερί 9-0, για το 27-21 (12'). Εκεί, η ομάδα της Λήμνου πλησίασε με σερί (27-26, 14'), αφού οι παίκτες της ΑΕΚ δεν μπορούσαν να τελειώσουν φάσεις. Ο Ήφαιστος πέρασε ξανά μπροστά (29-30, 15'), αλλά οι «κιτρινόμαυροι» μέσα από δημιουργία και τρίποντα πήραν προβάδισμα (41-36, 19'), με τον Μπρέιζελτον να κάνει στη λήξη το 41-38 για το ημίχρονο (20').

Ένα σερί 5 πόντων του Σάκοτα κι ένα επιμέρους 11-2 με «βοηθό» τον Γκρίφιν, έδωσε ξανά τα «ηνία» στην ΑΕΚ (54-45, 25'), που απέκτησε διψήφια διαφορά (65-54, 30'). Το πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου αναστάτωσε για λίγο τους πάγκους των ομάδων από τις αποφάσεις των διαιτητών, που προήλθαν από την μικρή ένταση μεταξύ Ρόμπερσον, Μούρτου και Έβανς. Το τρίποντο του Μωραΐτη έκανε το +14 (70-56, 33'), η ΑΕΚ είχε τον πλήρη έλεγχο κι έφτασε στη νίκη (83-69, 40').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ έπαιξε καλύτερη άμυνα στο 2ο μέρος, πήρε 22 πόντους από τα 18 λάθη του Ηφαίστου, είχε 15 πόντους στον αιφνιδιασμό και ελαφρώς καλύτερο ποσοστό στα τρίποντα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Λαρεντζάκης (16π., 4ρ., 3ασ., 2κλ.), Σάκοτα (15π., 3ρ., 1κλ., 1τ.) και Γκρίφιν (13π., 8ασ.).

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ματσιούλις (12π., 5ρ.) και Χάντερ (12π., 8ρ.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σμιθ σε περίπου 25 λεπτά είχε 1/7 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το σερί του Σάκοτα στην τρίτη περίοδο άλλαξε τόσο τη δική του ψυχολογία, όσο και της ομάδας, που έπαιξε καλή άμυνα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ το ότι απειλήθηκε στο πρώτο μέρος από τον αντίπαλό της, ο Ήφαιστος ότι δεν έδειξε το ίδιο καλό πρόσωπο με την αρχή στο τέλος.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το ωραίο κλέψιμο του Λαρεντζάκη και η ασίστ του για το εντυπωσιακό κάρφωμα του Ρόμπερσον στο 15'!

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 41-38, 65-54, 83-69.