Κύμη - ΑΕΚ 67-78

Το απόγευμα της ΑΕΚ (4-2) στην έδρα της Κύμης (1-5) αποδείχθηκε εύκολο, αφού επικράτησε με 78-67, για την 6η αγωνιστική. «Τρόμαξαν» στην «Βασίλισσα» με τον Σαντ-Ρος.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έβαλε δύσκολα στους «κιτρινόμαυρους» για 10 λεπτά, αλλά στην συνέχεια οι ρόλοι άλλαξαν και οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι κυριάρχησαν κι έφτασαν στην τέταρτη νίκη τους στο πρωτάθλημα (67-78).

Παρόλα αυτά, δεν έλειψαν και οι ατυχίες, αφού ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος γύρισε τον αστράγαλό του και αποχώρησε υποβασταζόμενος στο 23'. Πέντε λεπτά αργότερα, όμως, επέστρεψε και συνέχισε κανονικά στο ματς.

Τα πράγματα γίνονται ζόρικα για τους Ευβοιώτες (1-4), για τους οποίους ξεχώρισαν οι Σαγκς (15π., 5ρ.), Κάμφορ (14π., 7ασ.), Ουάσινγκτον (11π., 7ρ.) και Χόρτον (11π., 13ρ.).

Το ματς

Η Κύμη μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και με τους Σαγκς - Ουάσινγκτον - Κάμφορ έφτασε στο 12-7 (6'), κράτησε την διαφορά με τον Μαραγκό (15-10, 7'), αλλά εκεί η ΑΕΚ έτρεξε σερί μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (15-20, 10'). Μετά από δύο λεπτά χωρίς σκορ στην δεύτερη περίοδο, ο Ματσιούλις επέκτεινε αυτό το σερί (15-23, 12'), ενώ λίγο αργότερα μαζί με τους Λαρεντζάκη και Χάντερ πήγαν την διαφορά στο +14 (23-37, 18') και την κράτησαν στο ημίχρονο (25-39, 20'), περιορίζοντας την δημιουργία της Κύμης και οδηγώντας την σε λάθη (1 και 5, αντίστοιχα στην 2η περίοδο).

Ο Σαντ-Ρος με ωραίες ενέργειες άνοιξε κι άλλο την διαφορά 27-44 (23'), αλλά τρόμαξε τους πάντες, αφού τραυματίστηκε (γύρισε τον αστράγαλό του) και αναγκάστηκε να αποχωρήσει από το ματς. Οι φιλοξενούμενοι δεν αποσυγκεντρώθηκαν και διατήρησαν το προβάδισμα (37-54, 27'), με τον Κουβανό να επιστρέφει στο παρκέ και μαζί με τον Ρόμπερσον να φτάνουν στο 41-63 (30').

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, η Κύμη έκανε ένα τρίποντο «ξέσπασμα» με Κάμφορ και Μαραγκό (48-63, 31'), αλλά οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο (53-71, 35'), έριξαν λίγο ρυθμούς και τελικά έφτασαν στη νίκη με 78-67.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ πήρε 20 πόντους από τα 19 λάθη της Κύμης, ενώ ήταν καλύτερη στην δημιουργία (19 ασίστ).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ματσιούλις είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Ο Λαρεντζάκης είχε 13 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ρόμπερσον (12π., 5ρ.), Σάκοτα (10π.), αλλά και Χάντερ - Σαντ-Ρος έδωσαν βοήθειες στην ΑΕΚ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπολντς σε 29:15 είχε 1/6 σουτ κι έκανε 5 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ - ΚΛΕΙΔΙ: Το σερί της ΑΕΚ στο τέλος της πρώτης περιόδου της έδωσε προβάδισμα και δεν το έχασε ξανά στην διάρκεια του ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Κύμη τα πολλά λάθη (19), η ΑΕΚ το κακό ξεκίνημα στο ματς.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η πάσα του Λαρεντζάκη για το κάρφωμα του Ματσιούλις μπροστά στον Ουάσινγκτον (13') και το κάρφωμα με το ένα χέρι του Χόρτον στο 38'.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 25-39, 41-63, 67-78.