Περιστέρι-Ήφαιστoς Λήμνου 89-81

Κάτια Πετροπούλου

Την εκπληκτική του πορεία στην Basket League συνεχίζει το Περιστέρι, το οποίο επικράτησε του Ηφαίστου Λήμνου (2-3) με 89-81 και παρέμεινε αήττητο (5-0).

Ακάθεκτο συνεχίζει την πορεία του στο ελληνικό πρωτάθλημα το Περιστέρι!

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ξεπέρασε και το εμπόδιο του Ηφαίστου (89-81) κι έκανε το 5/5 στην Basket League.

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους στο ματς από πολύ νωρίς, «έχτισαν» διψήφια διαφορά από το 6ο κιόλας λεπτό (16-5) και κατάφεραν να φτάσουν σε ακόμα ένα καλό αποτέλεσμα.

Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου έκαναν την αντεπίθεσή τους στο τελευταίο δεκάλεπτο (18-27 επιμέρους), αλλά δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Σμιθ (20π.), Γκότσερ (18π., 5ρ.) και Έβανς (17π., 12ρ.) ξεχώρισαν για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν 37% στο δίποντο.

Το Περιστέρι έδωσε υψηλό ρυθμό στο ματς από το πρώτο κιόλας λεπτό, και υπερίσχυσε στο πρώτο μέρος σε δημιουργία (14-6 ασίστ) και στο ζωγραφιστό (30-4 πόντοι), με τον Ήφαιστο να προσπαθεί να βρει λύσεις κυρίως από την περιφέρεια (3/9-6/12 τρ.).

Το ματς

Το Περιστέρι μπήκε πολύ επιθετικά στον αγώνα και με τους Γκρέι - Βασιλόπουλο έφτασε στο +11 (16-5, 6'), για να δώσουν οι Μουράτος και Κλαρκ μεγαλύτερη διαφορά στο 10' (28-11). Οι παίκτες του Πεδουλάκη έφτασαν και στο +19 (30-11, 11'), αλλά εκεί ο Σμιθ με ένα δικό του σερί 9-0 προσπάθησε να μειώσει για τον Ήφαιστο (30-20, 13'). Το Περιστέρι, όμως, συνέχιζε σε υψηλό τέμπο και ο Χάροου με σερί 9-0 έδωσε την μέγιστη διαφορά στο ημίχρονο (52-31, 20').

Η κατάσταση δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, με το Περιστέρι να φτάνει και στο +25 (60-35, 23') και τον Ήφαιστο να προσπαθεί να μειώσει (71-54, 30'), βελτιώνοντας την εικόνα του στα ριμπάουντ (23-24). Η ομάδα της Λήμνου έκανε ένα μικρό σερί στην 4η περίοδο (από 75-54, 31' σε 75-61, 33'), ενώ λίγο αργότερα κατάφερε να πλησιάσει και στο -6 (81-75, 38'). Μια καλή άμυνα του Βασιλόπουλου στον Σμιθ στα 42'' έβαλε τέλος στα όνειρα των νησιωτών για νίκη και η ομάδα των Δυτικών Προαστίων επικράτησε με 89-81.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Περιστέρι είχε 59% στα δίποντα, πήρε 46 πόντους στην ρακέτα κι είχε καλύτερη δημιουργία (21-13 ασίστ).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Χάροου (18π., 8ασ., 2ρ.), Γκρέι (15π., 4ρ., 2ασ., 1κλ.) και Βασιλόπουλος (14π., 5ασ., 4ρ., 1κλ., 2κοψ.) ξεχώρισαν για το Περιστέρι.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Σίρκο (11π., 4ρ., 2ασ.) και Μπέντιλ (10π., 5ρ.) έδωσαν σημαντικές βοήθειες.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Φρεϊμάνις είχε 2/8 σουτ, ενώ έχασε και τρίποντο στο 36', που θα μπορούσε να κάνει το 79-70 και να έδινε περισσότερο χρόνο στον Ήφαιστο να αντιδράσει.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η άμυνα του Βασιλόπουλου στον Σμιθ με το σκορ στο 85-79.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Περιστέρι ότι έριξε ρυθμό από το 35' και μετά, ο Ήφαιστος ότι δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή, συν την κακή επιθετική εικόνα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Μπέντιλ μπροστά σε Φρεϊμάνις και Χαριτόπουλο για το 75-54.

Τα δεκάλεπτα: 28-11, 52-31, 71-54, 89-81.